اشتراک گذاری

علت بوی سوختگی لباسشویی

بوی سوختگی لباسشویی طبیعی نیست و به عللی همچون سوختگی لاستیک، خرابی یاتاقان‌ ها، آسیب دیدن موتور، صدمه دیدن سیم کشی و سایر موارد اتفاق می افتد. لباسشویی ‌ها در مدل ‌های متنوع روانه بازار مصرف می ‌شوند، به همین دلیل علت بوی سوختگی هم ممکن است با توجه به مدل دستگاه متفاوت باشد. در ادامه به بررسی مهم ‌ترین دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی خواهیم پرداخت.

بوی سوختگی لباسشویی ال جی

مهم ترین علل بوی سوختگی لباسشویی ال جی

طبق بررسی های کارشناسان تعمیر لباسشویی ال جی ، منشا اصلی بوی سوختگی لباسشویی با توجه به مدل دستگاه شما فرق می‌ کند. به طور کلی ماشین‌ های لباسشویی دو نوع اصلی دارند. در یک نوع درب دستگاه از قسمت بالا باز می شود و در نوع دیگر می ‌توانید درب را از بخش جلو باز نمایید. در زیر دلایل ایجاد بوی سوختگی را در هر دو مدل تشریح می کنیم.

علت بوی سوختگی در لباسشویی‌ درب از بالای ال جی

در آن دسته از دستگاه ‌هایی که درب از سمت بالا باز می ‌گردد، دلایل زیر در ایجاد بوی سوختگی نقش دارند:

1. داغ کردن موتور

موتور لباسشویی از طریق تسمه ‌ای که به آن متصل شده، عملیات چرخش دیگ شستشو را انجام می‌ دهد. حال اگر مکرراً و برای چند ساعت متوالی از دستگاه استفاده کنید، موتور داغ می‌ شود. در این حالت احساس می ‌کنید که بویی شبیه لاستیک سوخته در فضای آشپزخانه پیچیده است.

البته ممکن است که موتور بنا به دلایلی آسیب دیده باشد و انرژی زیادی مصرف نماید. در این مواقع نیز این قطعه بیش از حد داغ ‌شده و منجر به ایجاد بوی سوختگی لباسشویی می گردد. بنابراین بهتر است که در طول روز بیشتر از دو مرتبه ماشین را روشن نکنید. همچنین پس از اجرای یک چرخه شستشو به دستگاه فرصت کافی برای استراحت بدهید.

دلیل بوی سوختگی لباسشویی ال جی

2. گیر کردن یا شل شدن تسمه

همان طور که گفته شد، موتور ماشین لباسشویی به یک تسمه مخصوص اتصال دارد. هنگامی که چرخه شستشو شروع می ‌شود، موتور تسمه را می ‌چرخاند و تسمه نیز به نوبه خود موجب چرخش دیگ شستشو می گردد.

حال اگر تسمه به درستی نصب نشود، پس از مدت شل شده یا گیر می‌ کند. در چنین شرایطی موتور نیروی لازم برای به حرکت درآوردن تسمه را نخواهد داشت، در نتیجه بوی سوختگی به مشام می‌ رسد.

3. داغ شدن پمپ تخلیه

پمپ تخلیه در ماشین ‌های امروزی در بخش پشتی و نزدیک به سطح زمین قرار گرفته است. این قطعه وظیفه دارد آب حاصل از شستشوی لباس‌ ها را به خارج دستگاه هدایت کند. داغ شدن پمپ تخلیه به عنوان یکی از علت های اصلی بوی سوختگی لباسشویی شناخته می شود.

در مواردی که مسیر تخلیه مسدود باشد و آب خارج نگردد، در فرآیند تخلیه اختلال به وجود می‌ آید. البته دلیل دیگری که موجب تخلیه نشدن آب می ‌شود، خرابی شیر آب دستگاه است. در چنین شرایطی پمپ تخلیه برای هدایت آب ‌ها به خارج به طور مداوم فعالیت می‌ کند؛ لذا بیش از حد داغ می‌ شود.

بنابراین اگر بوی سوختگی احساس کردید، باید به دنبال منشأ مشکل بگردید. یعنی ابتدا مسیر تخلیه را چک کنید که مسدود نباشد و پس از آن به سراغ شیر آب بروید و از سلامت آن اطمینان حاصل نمایید. در نهایت اگر نتوانستید ریشه مسئله را بیابید، بهتر است که از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

اینو بخون حتما به کارت میاد : تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی ال جی

4. علت بوی سوختگی در لباسشویی‌ هایی که درب آن ها از سمت جلو باز می ‌شود

ماشین هایی که درب آن ها از سمت جلو باز می‌ شود، یکی از رایج ‌ترین مدل ‌ها هستند. در این دستگاه ‌ها مهم ‌ترین علت های بوی سوختگی لباسشویی عبارتند از:

بوی سوختگی ماشین لباسشویی ال جی

5. خرابی یاتاقان‌ ها و داغ کردن آن ها

یاتاقان‌ ها یک سری پایه های فلزی مخصوص هستند که دیگ دستگاه روی آن ها می‌ چرخد. با گذشت زمان این یاتاقان‌ ها مستهلک شده و نمی ‌توانند دیگ را به خوبی بچرخانند. در چنین شرایطی بین یاتاقان و بخش دیگ اصطکاک به وجود می‌ آید که منجر به ایجاد بوی سوختگی می ‌شود. در این مواقع تنها کاری که باید انجام بدهید این است که از یک کارشناس با تجربه و ماهر بخواهید که یاتاقان های دستگاه شما را تعویض نماید.

6. خرابی لاستیک دور درب

لاستیک دور درب باعث می‌ شود که هنگام اجرای چرخه شستشو آب به بیرون از دستگاه نریزد. هنگامی که سرعت چرخش زیاد باشد یاتاق ها کمک می ‌کنند که دیگ ثابت بماند. در صورتی که یاتاقان ها خراب شوند، دیگ همواره در جای خود می ‌لغزد.

 در این حالت اصطکاک زیاد دیگ شستشو باعث خرابی لاستیک دور درب و در نهایت ایجاد بوی سوختگی می ‌شود. در چنین مواقعی بهترین کار این است که علاوه بر تعویض یاتاقان ها لاستیک دور درب نیز عوض گردد.

علت بوی سوختگی لباسشویی LG

7. صدمه دیدن سیم‌ کشی داخلی

علت دیگر بوی سوختگی لباسشویی ایراداتی است که در دو شاخه برق و سیم کشی داخلی به وجود می‌آید. این بخش ‌ها به مرور زمان فرسوده و مستهلک می‌ شوند حتی در مواردی می ‌توانند منجر به بلند شدن دود از دستگاه نیز گردند.

 بنابراین یکی از اقداماتی که هنگام به مشام رسیدن بوی سوختگی باید انجام دهید، بررسی سوکت و فیوز است. در صورتی که مشاهده کردید یکی از این قسمت ‌ها آسیب دیده ‌اند، لازم است که بخش‌ های خراب را تعویض نمایید.

8. شلنگ آب جدید

چنانچه به تازگی شلنگ جدیدی را برای ماشین لباسشویی نصب کرده ‌اید، بهتر است که حتماً آن را چک کنید.  چون ممکن است که منشا بوی سوختگی به شلنگ آب جدید مربوط باشد. برای بررسی شلنگ ابتدا ماشین لباسشویی را پر از آب گرم کنید. سپس قبل از آغاز چرخه شستشو و پیش از آن که دیگ بچرخد، دستگاه را متوقف سازید.

اگر بوی سوختگی ماشین لباسشویی تنها هنگام آبگیری دیگ به مشام برسد، مطمئناً ایراد از ناحیه شلنگ جدید است. اما چنانچه بوی سوختگی را بعد از راه ‌اندازی دستگاه و چرخیدن دیگ حس کردید، به احتمال زیاد بخش هایی مثل موتور یا پمپ خراب شده‌ اند.

برای رفع این مشکلات بهترین راه مراجعه به تکنسین های با تجربه می باشد. شما کاربران عزیز محصولات ال جی می توانید از طریق شماره های اعلام شده در سایت با مشاوران ما در نمایندگی ال جی در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم در زمینه نحوه دریافت خدمات تعمیر لباسشویی ال جی را دریافت نمایید.

بوی سوختگی لباسشویی LG
به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *