اشتراک گذاری

کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون

تلویزیون‌ها هم مانند تمام لوازم الکترونیکی دیگری که در منزل یا محل کار ما وجود دارد،‌ پس از مدتی استفاده با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند. یکی از رایج‌ترین این مشکلات کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون است. احتمالاً برای شما هم که مشغول خواندن این مقاله هستید، این مشکل به وجود آمده است که تصویر حالتی تاریک به خود گرفته و از نور نمایشگر کاسته شده است.

کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون

کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون

اگر بعد از مدتی استفاده، با کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون مواجه شدید، این مشکل می‌تواند چند دلیل داشته باشد. یا کیفیت فسفر لامپ تصویر به مرور زمان تحلیل رفته است، یا احتمالاً پنل دچار ایراد شده و یا بک لایت تلویزیون ال جی خراب شده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل این اتفاق بپردازیم و روش‌هایی را برای حل آن در اختیار شما بگذاریم.

دلایل کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که همیشه باید تلویزیون در منزلتان روشن بماند، ممکن است با مشکل کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون مواجه شوید. این عادت اشتباه در طولانی مدت می‌تواند باعث آسیب رساندن به قطعات داخلی تلویزیون از جمله پنل نمایشگر و بک لایت شود. ثابت ماندن یک تصویر مشخص روی صفحه برای مدت زمان طولانی نیز می‌تواند از جمله عوامل این اتفاق بد باشد. و در انتها، همانطور که اشاره کرده بودیم، به مرور زمان فسفر داخلی تلویزیون با افت کیفیت مواجه خواهد شد و در نتیجه نور پس زمینه را می‌کاهد.

پیشگیری از کم نور شدن تلویزیون

اگر می‌خواهید هیچگاه (یا حداقل پس از مدت زمان طولانی) به کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون خود دچار شوید، باید به درستی از دستگاه خود استفاده کنید. به طور مثال هیچگاه برای مدت زمان طولانی تلویزیون را روشن نگذارید. همانند هر وسیله‌ی الکترونیکی دیگری، تلویزیون‌ها نیز به استراحت نیاز دارند. 

هر تلویزیونی دارای عمر کاری مشخصی است، بنابراین نباید بیش از حد آن از تلویزیون کار کشید. از یک محافظ برق باکیفیت استفاده کنید تا جلوی صدمات ناشی از نوسانات برق گرفته شود. روی نمایشگر را با اسپری و دستمال‌های مخصوص نمایشگر پاک کنید؛ استفاده‌ی طولانی مدت از شیشه پاک کن و دستمال غیرتخصصی برای نمایشگرها می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی برای تلویزیون شما شود.

کم شدن نور تلویزیون

دلیل کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی

یکی از مشکلاتی که در تلویزیون ها از جمله تلویزیون ال جی ممکن است رخ دهد، کم نور شدن تصویر است. کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی، دلیل های مختلفی ممکن است داشته باشد. به علاوه برای تعمیر این مشکل باید دلیل آن مشخص شود تا بتوانیم از خسارت بیشتر جلوگیری کنیم.

  • تنظیمات روشنایی تلویزیون :

تنظیمات روشنایی، اولین قسمتی است که باید در زمان کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی در نظر داشته باشید. این تنظیمات در واقع به Backlight برمی گردد. برای تنظیم روشنایی یا همان بک لایت مراحل زیر را انجام دهید.

برای این کار ابتدا وارد منو و بعد وارد قسمت تنظیمات تصویر شوید. سپس گزینه بک لایت یا نور زمینه را انتخاب کرده و نور آن را در جایی که روشنایی مناسب داشته باشد، تنظیم کنید. یادتان باشد که اگر آن را در بیشترین مقدار تنظیم کنید، عمر بک لایت کم می شود.

کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون
  • خرابی بک لایت :

از مهم ترین دلیل های کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی، خراب شدن بک لایت است. بک لایت وقتی خراب شود، ابتدا شروع به چشمک زدن می کند و این موجب فشار بر لامپ های سالم هم می شود. در صورت مشاهده چنین وضعیتی حتما با یک تکنیسین ماهر مشورت کنید.

  • فعال شدن قسمت صرفه جویی انرژی یا سنسور ECO :

یکی از رایج ترین دلیل های کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی به فعال شدن قسمت صرفه جویی انرژی مربوط می شود.  این سنسور موجب می شود که در روز، نور صفحه نمایش به حداکثر برسد. همچنین، سنسور ECO موجب کاهش شدت نور صفحه در زمان تاریکی می گردد.

برای غیر فعال کردن این گزینه باید به قسمت تنظیمات تلویزیون بروید. سپس تنظیمات تصویر را انتخاب نمایید. بعد گزینه صرفه جویی را غیر فعال کنید. به احتمال زیاد مشکل برطرف می شود.

  • خرابی کابل های تلویزیون :

یکی دیگر از دلیل های کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی ممکن است، خرابی کابل هایی باشد که به تلویزیون متصل هستند. خرابی کابل HDMI و AV می تواند موجب بروز این مشکل شود. بعضی کابل های موجود در بازار نامرغوب هستند و باعث بروز مشکل در تلویزیون می شوند. مشکلات این کابل ها ممکن است باعث کم شدن ناگهانی نور صفحه تلویزیون شود.

بنابراین توصیه می کنیم در زمان خرید کابل ها دقت کنید تا مجبور به پرداخت خسارت های زیاد نشوید. در ضمن توصیه می شود هر سه یا چهار سال یک بار کابل های تلویزیون را عوض کنید، زیرا فرسوده شدن کابل ها موجب خرابی تلویزیون و نیز کم نور شدن آن می شود.

  • وجود مشکل در برد تلویزیون :

برد اصلی تلویزیون یکی از قطعات مهم در تلویزیون است. وجود مشکل در اتصالات و سوختگی در قسمتی از برد ممکن است موجب کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی شود. توجه داشته باشید که برخی موارد ممکن است موجب اشکال در مین برد شود که در زیر آن ها را بیان می کنیم

  • رطوبت و خرابی مین برد :

رطوبت بالا می تواند موجب خرابی برد اصلی تلویزیون شود. بنابراین اگر محل زندگی شما در مناطق دارای رطوبت بالا است، حتما از ابزار تهویه هوا و کاهش رطوبت استفاده کنید.

  • خرابی مین برد توسط ضربه :

ضربه می تواند یک عامل مهم در صدمه به برد اصلی باشد. همیشه مراقب باشید که محل نصب تلویزیون تان جایی باشد که احتمال وارد شدن ضربه به آن وجود نداشته باشد.

  • خرابی برد اصلی با نوسان دائمی برق :

همیشه سعی کنید از محافظ برای تلویزیون خود استفاده کنید تا نوسانات برق شهری به مین برد تلویزیون شما آسیب نزند. به ویژه تلویزیون های جدید به دلیل ظرافت، بیشتر تحت تاثیر این عامل قرار می گیرند.

  • روشن بودن بیش از حد :

سعی کنید گاهی تلویزیون را خاموش کنید تا مدارهای آن خنک شوند. استفاده مداوم از دستگاه می تواند ایجاد لکه های سیاه کند یا موجب کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی شود.

اگر میخوایی بدونی 👈 دلایل بروز لکه سیاه روی تلویزیون ال جی 👉 چیه یه سر بزن اینجا

کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی
  • سوختن پیکسل ها؛ یک دلیل رایج کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی :

یک دلیل دیگر کم نور شدن تصویر تلویزیون LG ممکن است سوختن پیکسل ها باشد. این عامل نیز یک عامل نسبتا رایج در کم نور شدن صفحه نمایش است که گاهی تیرگی هایی را نیز روی تلویزیون ایجاد می کند.

راه حل مشکل کم نور شدن تلویزیون

اگر شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید، پیش از هر اقدامی می‌توانید خودتان با چند تست ساده آن را بررسی کنید. اولین کاری که شما باید انجام دهید، رفتن به بخش تنظیمات تلویزیون و سپس ایجاد تغییر در تنظیم روشنایی و کنتراست صفحه است. 

اگر با منوی تنظیمات تلویزیون خود آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم به دفترچه یادداشت آن مراجعه کنید و با اطلاعات کافی دست به تغییر تنظیمات نور و روشنایی تلویزیون خود بزنید. شما همچنین می‌توانید تنظیمات تلویزیون را به کارخانه بازگردانید، سپس چندین ساعت تلویزیون را به حالت خاموش رها کنید. پس از استراحت کافی مجدداً تلویزیون را روشن کنید و مشکل را بررسی کنید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود، احتمالاً عوامل سخت افزاری در خرابی آن نقش دارد.

تعمیر لامپ تصویر تلویزیون

اگر تمام روش‌های بالا را برای حل مشکل کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون خود امتحان کردید اما همچنان آن‌ها پابرجا بودند، توصیه می‌کنیم با شماره تلفن ما در نمایندگی ال جی به عنوان مرکز رسمی تعمیر تلویزیون ال جی تماس حاصل فرمایید و تعمیر تلویزیون خودتان را به تعمیرکاران زبده‌ی ما بسپارید تا با مدرن‌ترین ابزارآلات اقدام به حل مشکل کم نور شدن تلویزیون شما کنند.

5/5 (2 امتیاز)

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 16 =