اشتراک گذاری

مدیریت تماشای تلویزیون برای کودکان

مدیریت تماشای تلویزیون برای کودکان همواره یکی از چالش های والدین بوده است. اگر چه تلویزیون دیدن کودکان به رشد خلاقیت و توانایی های کودک کمک می کند، اما زیاد تلویزیون تماشا کردن کودکان نیز مشکلاتی را در پی دارد. برخی از این مشکلات و آسیب ها عبارتند از بی نظمی در خواب، مشکلات رفتاری، اختلال در عملکرد تحصیلی، چاقی، خشونت و کاهش تحرک. از این رو مدیریت کردن تماشای تلویزیون برای کودکان امری ضروری می باشد.

در این مقاله سعی شده است که روش هایی برای مدیریت تماشای تلویزیون کودکان راهکارهایی ارائه داده شود تا از آسیب های تماشای زیاد تلویزیون در کودکان جلوگیری شود. مقاله مورد تایید کارشناسان تعمیر تلویزیون سونی است.  

مدیریت تماشای تلویزیون برای کودکان

نحوه مدیریت تماشای تلویزیون برای کودکان

پس از بیان آسیب های زیاد تلویزیون نگاه کردن کودکان و اهمیت مدیریت کردن آن، اکنون به روش های مدیریت تلویزیون دیدن کودکان می پردازیم. این روش ها عبارتند از:

  • تعیین محدوده زمانی برای تماشای تلویزیون
  • پر کردن اوغات فراغت کودک با فعالیت های دیگر
  • تشویق و ترغیب کودک به فعالیت های خلاقانه و لذت بخش
  • موکول کردن تماشای تلویزیون به بعد از انجام کارهای ضروری کودک
  • الگو قرار دادن خود برای کودک

این مقاله برای شما مفید است : ریست فکتوری تلویزیون سونی

تعیین محدوده زمانی برای تلویزیون دیدن

والدین می توانند با تعیین قوانینی در منزل، بازه زمانی مشخصی را برای تلویزیون دیدن فرزندان تعیین کرده و کودک را ملزم به رعایت قوانین نمایند. آکادمی سلامت کودکان آمریکا توصیه می کند که تماشای تلویزیون برای کودکان بالای دو سال را به روزی یک الی دو ساعت محدود کنید. همچنین به جای این کار می توانید تعداد مشخصی از برنامه های تلویزیونی را که کودک می تواند ببیند، تعیین کنید. با این اقدامات می توانید به مدیریت تماشای تلویزیون برای کودکان بپردازید.

بعد از تمام شدن زمان تلویزیون دیدن، از کودک بخواهید که دستگاه را خاموش کند، اگر او مقاومت کرد با ملایمت تلویزیون را خاموش کرده و به  سر و صدا کردن و گریه کردن کودک واکنشی نشان ندهید. با این اقدام، کودک شما به مرور یاد می گیرد که نمی تواند با سر و صدا، گریه کردن و… به خواسته اش برسد و بهتر است در زمان مقرر، به تماشای تلویزیون پایان دهد.

پر کردن اوقات فراغت کودک با فعالیت های دیگر

از دیگر راهکارهای مدیریت تماشای تلویزیون برای کودکان، پر کردن اوغات فراغت کودک با فعالیت های دیگری نظیر فعالیت های گروهی مثل بازی کردن با دوستان، شرکت در کلاس های آموزشی، گردش و رفتن به پارک و… است. با مشغول کردن کودک به این فعالیت ها می توانید مدت زمان تلویزیون نگاه کردن کودکان را مدیریت کنید.

ترغیب کودک به فعالیت های خلاقانه و لذت بخش

بسیاری از اوقات، وقتی که کودک کاری برای انجام دادن ندارد به تلویزیون دیدن مشغول می شود. با ایجاد فضایی برای انجام فعالیت های جذاب دیگر، می توانید تلویزیون تماشا کردن کودکان را مدیریت کنید.  بهترین روش برای جلوگیری از زیاد تلویزیون دیدن کودکان این است که فرزندتان برنامه ریزی روزانه داشته باشد که به این ترتیب کمتر سراغ تلویزیون برود.

تشویق و مشغول کردن کودک به فعالیت هایی نظیر نقاشی کشیدن، داستان نویسی، درست کردن کاردستی و همچنین کارهای جذاب و لذت بخشی مثل درست کردن کیک و بستنی می تواند به مدیریت تماشای تلویزیون در کودکان کمک شایانی کند.

موکول کردن تماشای تلویزیون به بعد از انجام کارهای ضروری کودک

یکی دیگر از روش های مدیریت تماشای تلویزیون برای کودکان این است که دیدن تلویزیون را به بعد از انجام دادن کارهای ضروری تر مانند انجام تکالیف روزانه موکول کنید.

این مقاله را از دست ندهید :   آموزش نصب vpn روی تلویزیون

الگو قرار دادن خود برای کودک

باید بدانید که رفتار اعضای خانواده روی یکدیگر تاثیر زیادی می گذارد. برای اینکه کودک خود را ملزم به رعایت قوانین و برنامه ای که برای او در نظر گرفته اید بداند، در مرحله اول خودتان باید به قوانینی که وضع می کنید عمل کنید. اگر جزو افرادی هستید که برای روزتان برنامه ای ندارید، نمی توانید از کودک انتظار داشته باشید که طبق برنامه به همه کارهایش رسیدگی کند.

در مواقعی که تلویزیون منزل در طول شبانه روز و بدون هدف در خانه شما روشن است، کودک نیز به سمت آن کشیده می شود و زمان زیادی را صرف دیدن برنامه های مرتبط یا غیرمرتبط با سنش می کند. پس یکی از راه های مدیریت تماشای تلویزیون برای کودکان، الگو قرار دادن خود برای کودک است. فرزند شما با مشاهده رفتارهایتان یاد می گیرد که مانند شما رفتار کند.  

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *