اشتراک گذاری

دلایل بروز لکه سیاه روی تلویزیون ال جی

دلایل متعددی می توانند منجر به ایجاد لکه سیاه روی تلویزیون ال جی شوند. مشاهده هاله سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی امری غیرطبیعی بوده و ممکن است کاربران را شوکه کند. لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی ممکن است در هر قسمتی از صفحه پدیدار شود و محل بروز آن ارتباطی به دلیل آن ندارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل بروز هاله سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی بپردازیم.

همچنین در انتهای این مقاله نیز سعی کرده ایم تا به بیان مواردی بپردازیم که موجب جلوگیری از بروز هاله سیاه روی صفحه نمایش تلویزیون ال جی می شوند. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید می توانید جهت تعمیر تلویزیون ال جی خود به مرکز سخت افزار ایران مراجعه نموده و از خدمات با کیفیت تکنسین های ماهر این مرکز بهره مند شوید.

لکه سیاه روی تلویزیون ال جی

منشا ایجاد لکه سیاه روی تلویزیون ال جی

  • گرد و خاک

یکی از ساده ترین مواردی که می تواند منجر به ایجاد هاله سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی شود وجود گرد و غبار به میزان زیاد بر روی پنل تلویزیون است. این گرد و غبار می تواند منجر به ایجاد اختلال در عملکرد اجزای داخلی تلویزیون شده و در نهایت هاله سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی ایجاد کند. گرد و خاک های نشسته بر روی منافذ بدنه تلویزیون می توانند به مرور راه خود را به سمت داخل بدنه پیدا کرده و با تجمع روی پنل بر روی عملکرد آن اختلال ایجاد کنند.

برای رفع این مساله لازم است که پنل خارج شده و هر لایه آن به دقت و با طور کامل تمیز شود. این مرحله باید با دقت بسیار زیادی انجام شود تا از وارد شدن آسیب های بیشتر به پنل جلوگیری شود. توجه داشته باشید که به دلیل حساسیت بسیار بالای پنل، انجام هرگونه فرآیندی بر روی پنل صرفا باید به دست متخصصان این امر انجام شود.

  • آسیب دیدن پنل

بخش ماژور یا لیکوئید پنل یکی از قسمت های اصلی آن است که خرابی آن می تواند منجر به بروز لکه سیاه روی تلویزیون ال جی شود. پنل هر تلویزیون عمر مفید نسبتا مشخصی دارد که پس از پایان این مدت عملکرد آن نیز به شدت کاهش پیدا می کند و نمایش تصاویر با ایراد مواجه می شود.

شکل ظاهری لکه هایی که به دلیل آسیب دیدن پنل یا تمام شدن عمر مفید آن بر روی صفحه ظهور پیدا می کنند عموما ابر مانند بوده و از ظاهرشان به راحتی می توان آن ها را تشخیص داد. گاهی اوقات برای رفع این مشکل و برطرف شدن لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی لازم است که پنل دستگاه به طور کامل تعویض شود(تعویض و تعمیر پنل تلویزیون ال جی). تعویض پنل صرفا باید به دست متخصصین این امر انجام شود.

  • ایراد در پیکسل ها

نمایشگر تلویزیون از تجمع تعداد بسیاری زیادی نقطه های کوچک به نام پیکسل تشکیل شده است که به رنگ های مختلفی اعم از قرمز، سبز، آبی، سفید یا سیاه دیده می شوند. این پیکسل ها به نمایش صحیح تصاویر کمک می کنند و در صورتی که این پیکسل ها آسیب دیده باشند تصویری در آن قسمت نمایش داده نشده و نتیجه به صورت لکه سیاه روی تلویزیون ال جی مشاهده خواهد شد.

هر پیکسل خود از سه دیود به رنگ های متفاوت تشکیل شده که ایراد در هر یک از آن ها منجر به ظاهر شدن پیکسل به شکل یک نقطه سیاه می شود. تعمیر پیکسل سوختگی تلویزیون برخی مواقع با کمک یک برنامه بازیابی مخصوص امکان پذیر است. گاهی نیز برای رفع هاله سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی لازم است پیکسل های آسیب دیده تعویض شوند.

  • ایراد در بک لایت

بک لایت در تلویزیون های ال ای دی تلویزیون از تعدادی لامپ تشکیل شده که وظیفه تامین نور برای تلویزیون را بر عهده دارند. اگر تمامی لامپ های بک لایت آسیب دیده باشد صفحه به طور کامل تیره دیده می شود، اما اگر این آسیب دیدگی تنها در بخشی از لامپ های بک لایت ایجاد شده باشد کاربر در آن نواحی شاهد لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی خواهد بود.

برای تعمیر دستگاه و رفع لکه سیاه روی تلویزیون ال جی در چنین مواردی لازم است که تکنسین های خبره لامپ های سوخته را با لامپ های جدید و سالم جایگزین کنند (تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی). در تلویزیون های ال سی دی وظیفه تامین نور بر عهده لامپ های فلوئورسنت است که گرمای زیادی تولید می کنند. این گرما در طولانی مدت می تواند منجر به ایجاد هاله سیاه روی تلویزیون ال جی شود. در این مورد نیز با تعمیر یا تعویض لامپ ها این هاله های سیاه از بین می روند.

لکه سیاه روی تلویزیون ال جی

روش های پیشگیری از ایجاد لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی

در این بخش به بیان موارد ابتدایی می پردازیم که با رعایت آن ها می توان طول عمر تلویزیون را افزایش داده و در نهایت بروز ایرادات مختلف اعم از ایجاد لکه سیاه روی تلویزیون ال جی را به تعویق انداخت.

  • تمیز کردن تلویزیون: همان طور که پیشتر اشاره شد گرد و خاک و نفوذ آن به روی چنل یکی از عوامل آسیب رسان به تلویزیون است.از همین رو تمیز کردن تلویزیون و اجزای داخلی آن می تواند این مساله را تا حدودی به تعویق بیاندازد. لازم است مجددا تاکید کنیم که تمیز کردن پنل امری تخصصی بوده و صرفا باید به دست افراد خبره انجام شود.
  • کم کردن میزان استفاده از تلویزیون: تلویزیون نیاز دارد پس از مدتی کار کردن زمانی را خاموش باشد تا قطعات داخلی آن بتوانند استراحت کنند. بنابراین بهتر است از روشن نگه داشتن دستگاه برای ساعت های متمادی خودداری کنید تا از ایجاد هاله سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی نیز جلوگیری شود. مورد بعدی که باید به آن توجه داشت عمر مفید تلویزیون است. نمی توان انتظار داشت که دستگاه الکترونیکی عمری نامحدود داشته باشد، بنابراین در صورتی که متوجه شدید که بروز لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی ناشی از تمام شدن عمر دستگاه است بهتر است نسبت به خرید یک دستگاه جدید اقدام کنید یا در صورت امکان قطعات فرسوده را تعمیر یا تعویض کنید.
  • دوری از عوامل آسیب رسان: آسیب دیدگی تلویزیون می تواند منجر به بروز هاله سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی شود. بنابراین برای افزایش عمر مفید دستگاه و همچنین کم کردن احتمال ظهور لکه سیاه روی تلویزیون ال جی بهتر است از آن در مقابل عواملی مانند آبخوردگی محافظت کنید (راه کار های مقابله با آب خوردگی تلویزیون ال جی). مورد بعدی در مراقبت از تلویزیون نیز نگهداری و استفاده از آن در دمای معمول است. استفاده از تلویزیون در مکان هایی با دمای بالا موجب آسیب رسیدن به قطعات داخلی آن و در نهایت ظهور هاله سیاه روی صفحه تلویزیون ال جی می شود.

سوالات متداول کاربران

چگونه لکه سیاه تلویزیون ال جی را برطرف کنم؟

تنظیمات نور پس زمینه را بررسی کنید و مطمئن شوید که تنظیمات نور پس زمینه تلویزیون شما به درستی تنظیم شده است. اگر مشکل پابرجا بود بازنشانی به تنظیمات کارخانه را انجام دهید. برای رفع مشکلات مربوط به نرم افزار، تلویزیون خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید.

3.2/5 (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + چهار =