اشتراک گذاری

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

در این مقاله شما را با دلایل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی و راهکارهایی برای حل این مشکل آشنا می کنیم. این مشکل بعضا در تلویزیون های ال سی دی، ال ای دی و حتی مدل های قدیمی تر ایجاد شده و وضوح تصویر را از بین می برد. آبی شدن تصویر تلویزیون، معمولا نشان دهنده آسیب دیدگی برخی قطعات است که در ادامه مطلب با آنها آشنا می شوید. این مسئله باید به صورت تخصصی بررسی شده و در اغلب موارد، نیاز به اقدامات تخصصی دارد. برای عیب یابی و رفع مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون lg می توانید از تیم تعمیرات تلویزیون در نمایندگی ال جی مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

دلایل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

پیش تر اشاره کردیم که آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی می تواند علل مختلفی داشته باشد. یکی از اصلی ترین این دلایل آسیب دیدگی پنل تلویزیون ال جی است. پنل تلویزیون قطعه ای بسیار حساس بوده و ممکن است ضربات و آسیب های فیزیکی بسیار ضعیف موجب تغییر ساختار آن شده و در نتیجه در کیفیت تصویر تاثیر منفی داشته باشد. علاوه بر آن، نوسانات و جریانات الکتریکی و مغناطیسی نیز می توانند زمینه ساز آسیب به پنل باشند.

از دیگر عوامل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی می توان به پیکسل های سوخته نیز اشاره کرد. پیکسل ها که در کنار یکدیگر باعث ایجاد تصویر و ترکیب رنگ مناسب می شوند اگر دچار سوختگی یا آسیب دیدگی شوند می توانند باعث بهم خوردن کیفیت تصویر و در نتیجه آبی شدن صفحه تلویزیون LG شوند. همچنین بروز خرابی در بک لایت تلویزیون نیز می تواند از عوامل مهم بروز این اشکال باشد. از دیگر عوامل محدود و گاها تاثیرگذار نیز می توانیم به استفاده طولانی مدت از دستگاه، قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی، تکان خوردن شدید و جا به جایی نادرست تلویزیون اشاره کرد.

این مقاله برای شما مفید است : تنظیمات تصویر تلویزیون ال جی

علت آبی شدن تصویر تلویزیون قدیمی ال جی  (CRT)

اگر تلویزیون قدیمی دارید که تصویر آن به رنگ آبی درآمده است، احتمالا ایراد از لامپ تصویر آن است. جالب است بدانید که در تکنولوژی CRT 3 کاتد سبز، آبی و قرمز سه تصویر مختلف را به سه رنگ سبز، آبی و قرمز به صفحه داخلی تلویزیون پرتاب می کنند. در صورت ضعیف شدن هریک از این کاتدهای سه گانه، تصویر ایجاد شده توسط آنها هم ضعیف خواهد بود. در این حالت رنگ های دیگر به صورت غالب در تصویر دیده می ‌شوند. بنابراین اگر کاتد سبز و قرمز ضعیف شوند، تصویر به رنگ آبی دیده می شود.

علت قرمز شدن تصویر تلویزیون ال جی پروجکشن  (PROJECTION)

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی در مدل های پروجکشن این برند هم دیده می شود. در این تلویزیون ها هم از کاتدی برای ایجاد و نمایش تصویر استفاده شده است. اما رنگ ها در سه لامپ تصویر مجزا ساخته می شود که هریک دارای یک کاتد هستند. هر یک از کاتدهای سه گانه در سه لامپ تصویر تلویزیون پروجکشن، به مرور زمان ضعیف می شود. به این ترتیب، کیفیت پرتاب اشعه (EMISSION) آنها کاهش پیدا می کند و تصویر به یک رنگ خاص در می آید.

رفع مشکل آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی در صورت خرابی پنل

پنل تلویزیون قطعه ای بسیار حساس، کاربردی و بسیار گران قیمت است. جا به جایی نادرست، وارد شدن ضربات فیزیکی به دستگاه، آب خوردگی تلویزیون در صورت نفوذ به پنل و همچنین وارد شدن فشار فیزیکی به صفحه نمایش از جمله دلایل از کار افتادن یا خرابی این قطعه هستند که به دنبال آن ها کاهش کیفیت تصاویر و در نتیجه آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی برای شما اتفاق می افتد.

به دلیل قیمت بالای این قطعه ممکن است بسیاری از تکنسین ها نسبت به تعویض آن اقدام نمایند اما ما این اطمینان را به شما می دهیم که تکنسین های حاضر در مرکز سخت افزار ایران ابتدا میزان خرابی این قطعه را به طور کامل بررسی کرده و حتی المقدور نسبت به تعمیر آن اهتمام می ورزند. لازم به ذکر است جا به جایی اصولی و جلوگیری از وارد شدن ضربه به صفحه نمایش از جمله اصولی است که اگر به درستی توسط کاربر رعایت شوند می توانند عمر پنل ها را به مدت زیادی افزایش دهند.

رفع آسیب و خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

تکنسین هایی که با مشکل آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی مواجه می شوند قبل از هر چیزی به سراغ چک کردن بک لایت تلویزیون می روند چرا که آسیب دیدگی بک لایت از رایج ترین دلایل آبی شدن صفحه تلویزیون LG عنوان می شود. چرا بک لایت؟ به دلیل آن که همان طور که از نامش پیداست وظیفه بک لایت نوردهی به تصاویر است و هنگامی که این قطعه دچار آسیب دیدگی شود قطعا روی نور و رنگ دهی به تصاویر تاثیر مستقیمی می گذارد که آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی یکی از این موارد است.

مثلا گاهی ممکن است قدرت تابش نور آبی بیشتر شود که موجب آبی دیده شدن تصاویر می گردد. تعویض یا تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی به نسبت تعمیر پنل از هزینه کمتری برخوردار است و هم چنین مراحل تعمیر آن نیز ساده تر از تعمیر پنل است. از این رو تعمیرکاران بیشتری نسبت به تعمیر آن اقدام می کنند.

تعمیر مشکل آبی شدن صفحه تلویزیون LG

رفع آسیب دیدگی پیکسل های تلویزیون ال جی

پیکسل ها در کنار یکدیگر از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده تصاویر و رنگ ها هستند که نقش بسیار مهمی در تمیز دادن رنگ ها و ارتقای کیفیت تصاویر دارند. پیکسل ها با تغییر مداوم رنگ های خود موجب تشکیل تصاویر و انتقال با کیفیت آن ها می شوند. گاهی ممکن است این قطعات دچار سوختگی شوند که شدیدا توصیه می شود نسبت به تعویض آن ها اقدام کنید چرا که در غیر این صورت موجب آسیب رسانی به دیگر پیکسل های سالم اطراف خود می شوند.

نوع دیگر آسیب دیدگی آن ها قفل شدن روی یک رنگ خاص است. به عنوان مثال هنگامی که یک پیکسل یا مجموعه ای از آن ها روی رنگ آبی قفل کنند موجب آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی می شوند. برای رفع این مشکل استفاده از برخی برنامه های بازیابی تخصصی توصیه می شود که نسبت به رفع این اشکال یعنی گیر کردن یا قفل شدن پیکسل روی رنگ خاص اقدام می کنند. همچنین در برخی موارد تعویض آن ها با پیکسلی جدید می تواند خیال شما را راحت کند. لازم است بدانیم گرمای زیاد از عمده دلایل قفل شدن پیکسل ها است.

چگونه از بروز آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی جلوگیری کنیم؟

با بررسی دلایل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی و همچنین عوامل موثر در آن می توان به طور کلی گفت که جلوگیری از وارد شدن ضربه علی الخصوص به صفحه تلویزیون می تواند تا حد زیادی از بروز این آسیب جلوگیری کند. همچنین جا به جایی به دفعات کم و با شیوه ای درست و اصولی، در کنار آن جلوگیری از آب خوردگی تلویزیون ال جی می تواند عمر دستگاه شما را تا حد زیادی افزایش دهد.

لازم به ذکر است جریانات مغناطیسی و حرارت بالا به طور کلی به عنوان قاتل وسایل الکترونیکی محسوب می شوند لذا اکیدا توصیه می گردد از قرار دادن تلویزیون در نزدیکی وسایل گرمایشی خودداری کرده و همچنین لوازمی مانند موبایل که موجب ایجاد میدان مغناطیسی می شوند را از آن دور کنید. به عنوان آخرین توصیه جهت جلوگیری از آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی لازم است متذکر شویم که از وصل کردن مستقیم تلویزیون به جریان برق شهری خودداری نموده و این کار را از طریق محافظ الکتریکی انجام دهید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *