اشتراک گذاری

نحوه رفع گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی

یکی از قطعات مهم در یخچال های برند ال جی و یا دیگر برندها ، لوله مویین یخچال ال جی است. و گرفتگی این لوله در یخچال می تواند برای کاربر مشکل ساز باشد. چرا که گاهی به دلیل مسدود شدن لوله مویین یخچال ال جی ، قطر این قطعه تغییر کرده و به همین دلیل میزان بازدهی یخچال به میزان زیادی کاهش می یابد.

گرفتگی لوله مویین در یخچال به دلایل مختلفی می تواند اتفاق بیفتد و همچنینی نشانه های مختلفی نیز دارد که ما در مقاله از سری مقالات تعمیر یخچال ال جی “نحوه رفع گرفتگی لوله مویین یخچال” به همه این موارد پرداخته و آنها را برای شما توضیح می دهیم.

لوله مویین یخچال ال جی

وظیفه لوله مویین یخچال LG

قبل از اینکه بخواهیم با شیوه رفع گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی آشنا شویم خوب است که بدانیم این قطعه در یخچال ال جی و دیگر برندها چه وظیفه ای دارد. این لوله مسی که قطر کمی دارد ، موظف است فشار گاز مبرد را زمانی که قرار است به اپراتور وارد شود کم کند. این لوله ها در سیستم های سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرند تا از طریق آنها گاز مبرد تا حد امکان منبسط شود. میزان سرمایش یخچال ها تا حد زیادی به طول و قطر لوله مویی و عملکرد درست آن بستگی دارد.

این مقاله نکات جالب و جدیدی را شرح می دهد : علت خراب شدن یخچال چیست؟

دلایل گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی

برای اینکه بتوانیم با نحوه رفع گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی به درستی آشنا شده و آن را به موقع به انجام این امر بپردازیم باید بدانیم که این قطعه به چه دلیلی مسدود می شود. گاهی لوله مویین یخچال به دلیل یخ زدگی ، مسدود می شود.

معمولا زمانی که اندازه لوله مویین با نوع گاز یخچال و قدرتی که کمپرسور باید داشته باشد تناسب ندارد یا میزان سرمایی که در اپراتور وجود دارد با اندازه لوله مویین متناسب نیست ، این لوله یخ زده و مسدود می شود. در واقع زمانی که یخچال ها گاز خود را از دست می دهند و مجدد گاز گیری می شوند در صورت عدم استفاده از گاز مناسب بر اساس مدل و نوع یخچال و قطر داخلی آن ، احتمال گرفتگی لوله مویین یخچال وجود دارد.

دلیل دیگری که برای گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی و یا دیگر برندها وجود دارد ، تنظیم نبودن فشار است. که باز هم به متناسب بودن لوله مویین و ظرفیت کمپرسور مربوط می شود. همچنین رطوبت داشتن درون سیستم یخچال و یا جرم هایی که می توانند باعث انسداد لوله ها شوند نیز می توانند علت مسدود شدن و گرفتگی لوله مویین باشند.

جرم ها می توانند مواد غذایی باشند که روی لوله ناودان یخچال ریخته اند و مسیر لوله ها را مسدود کرده اند. مورد بعدی که در گرفتگی لوله یخچال ال جی می توان به آن اشاره کرد ، خرابی قطعات دیگری از یخچال مانند: المنت ، ترموفیوز و سنسور دیفراست است.

علائم گرفتگی لوله مویی یخچال LG

حال که با دلایل و وظیفه این قطعه در مقاله “نحوه گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی” آشنا شدید خوب است که بدانید برای اطمینان از گرفتگی این لوله در یخچال باید به دنبال چه عاملی باشید. علائم گرفتگی لوله مویین عبارتند از:

لوله مویی یخچال ال جی

1. کاهش کارایی سیستم یخچال

( با مسدود شدن لوله مویین ، اپراتور یا همان کمپرسور به درستی کار نمی کند و در نتیجه عملکرد یخچال کاهش می یابد.)

2. یخ زدن لوله مویین

3. عدم سرد شدن یخچال

( زیرا به دلیل گرفتگی لوله مویین ، گاز مبرد نمی تواند به درستی از آن عبور کند و فضای داخلی یخچال را سرد کند.)

4. ترشح آب

(وقتی لوله گرفتگی دارد ، دیواره های یخچال خیس می شوند و قطرات آب روی درب یا درون دستگاه مشاهده می شود. همچنین ممکن است در کف یخچال یا فریزر نیز آب جمع شود و یا یخ زدن آب در زیر کشوها و بدنه فریزر رخ دهد.)

5. فاسد شدن زود هنگام مواد غذایی

اینو بخون حتما به کارت میاد : نحوه تنظیم دمای یخچال ال جی

لوله مویین یخچال ال جی

شیوه رفع گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی

برای رفع گرفتگی لوله مویین یخچال ، تکنسین ها ابتدا آن را مورد تست قرار می دهند. برای این کار از دو روش گاز ازت و گاز R22 استفاده می کنند. برای تست کردن هم ابتدا لوله مویین را از اپراتور و کمپرسور جدا می کنند و یک طرف آن را به گاز وصل می کنند و سپس علت گرفتگی لوله را از این طریق تشخیص می دهند.

بعد از مشخص شدن علت گرفتگی باید این قطعه تعمیر شود. که در ادامه مقاله نحوه رفع گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی به آن می پردازیم. اگر دلیل گرفتگی لوله ، وجود رطوبت در سیستم باشد ، تکنسین برای رفع آن باید ابتدا گاز درون لوله را خارج کرده و در ادامه نیز فیلتر درایر را تعویض کند. سپس مجدد لوله مویین را در سر جای خود نصب کند.

اگر هم که دلیل گرفتگی لوله مویی یخچال ال جی  جرم و آلودگی باشد ، تکنسین علاوه بر خارج کردن گاز و تعویض فیلتر ، لوله مویی را نیز باید تعویض کند. همچنین تکنسین می توان برای رفع گرفتگی لوله مویین یخچال از گاز ازت استفاده کرده و آن را شست و شود دهند.

همچنین اگر دلیل گرفتگی این لوله خرابی قطعات دیگری مانند : کمپرسور ، سنسور دیفراست یا ترموفیوز در یخچال باشد برای رفع گرفتگی لوله مویین یخچال LG باید این قطعات نیز عیب یابی شده و در صورت نیاز تعویض شوند.

نکته: مورد مهمی که در این مطلب یعنی “نحوه رفع گرفتگی لوله مویین یخچال ” باید به آن توجه داشت این است که این لوله بسیار ظریف و نازک بوده و هنگام تعمیر یا تعویض آن نباید هیچگونه فشاری به این قطعه وارد شود زیرا با اعمال کمی فشار ، لوله مویین یخچال دچار شکستگی می شود.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *