اشتراک گذاری

تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

بعضا ممکن است پیش بیاید که کاربران ماشین لباسشویی از سر و صدای غیر عادی در هنگام کار کردن ماشین لباسشویی ال جی خود شکایت کنند. مشکلاتی از این دست ناشی از خرابی بلبرینگ بوده و برای رفع آن باید نسبت به تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی اقدام نمایید.

بلبرینگ قطعه ای است که در تمامی ماشین های لباسشویی که عمرشان کمتر از ده سال است وجود دارد. این قطعه به مرور زمان و در اثر استفاده مستهلک شده و در نتیجه کاربر نیاز پیدا می کند که به تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی اقدام کند.

عمر مفید این قطعه عموما ده سال بوده و در اثر عبور آب و زنگ زدن دچار مشکل می شوند. در ادامه به نشانه های خرابی بلبرینگ و بررسی نحوه تعمیر و تعویض آن می پردازیم.

تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

علائم خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

عموما در صورت خراب شدن بلبرینگ نشانه هایی بروز پیدا می کنند که از روی آن ها کاربر می تواند تشخیص دهد که زمان تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی LG فرا رسیده است. از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1. سر و صدای زیاد و غیر عادی

ماشین های لباسشویی عموما در صورت سالم بودن سر و صدای زیادی تولید نمی کنند، پس یکی از نشانه هایی که می توان از روی آن به مشکل بلبرینگ پی برد سر و صدای غیر عادی دیگ ماشین لباسشویی در هنگام کار کردن است.

2. حرکت زیاد بین دیگ داخلی و خارجی

مورد بعدی که از خبر فرا رسیدن زمان تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی می دهد میزان حرکت بین دیگ داخلی و خارجی است. برای بررسی این موضوع می توانید با دست دیگ را به بالا و پایین حرکت دهید و حرکت دیگ را بررسی کنید. اگر این حرکت بیش از چند میلیمتر باشد باید بلبرینگ ها را تعویض کنید.

3. لکه روغن روی لباس ها و نشتی آب

اگر پس از پایان شست و شو متوجه شدید که که روی لباس ها لکه روغن وجود دارد احتمالا بلبرینگ از جای خود خارج شده و نیاز به تعمیر دارد. از طرفی نیز وجود نشتی آب از بلبرینگ و کاسه نمد نیز نشان دهنده استهلاک بلبرینگ ماشین لباسشویی است.

4. گرم شدن بیش از حد لباسشویی ال جی

اگر ماشین لباسشویی ال جی بیش از حد داغ می شود، ممکن است نشانه خرابی و یا وجود مشکل در بلبرینگ لباسشویی ال جی باشد.

دلایل خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

اگر می‌پرسید شایع‌ترین علت خرابی بلبرینگ لباسشویی ال جی چیست، مواردی وجود دارد که می‌تواند باعث خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی شود که شامل موارد زیر می شود :

1. پرکردن بیش از حد لباسشویی ال جی :

یکی از دلایل اصلی خراب شدن بلبرینگ لباسشویی ال جی ، پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی ال جی دستگاه است. حداکثر کردن بار فشار زیادی به یاتاقان ها وارد می کند که می تواند منجر به سایش زودرس شود. حداکثر ظرفیت بارگیری ماشین لباسشویی ال جی شما روی برچسب سازنده درج شده است.

2. عدم سرویس و روغن کاری لباسشویی ال جی :

بلبرینگ های ماشین لباسشویی شما باید به طور مرتب روغن کاری و سرویس شوند تا به خوبی کار کنند. اگر روغن کاری نشوند ممکن است خشک و فرسوده شوند. 

3. استفاده از مواد شوینده و پاک‌کننده بی کیفیت :

مواد شوینده بی کیفیت می توانند به مرور زمان به بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی شما آسیب برسانند. از مواد شوینده حاوی زئولیت(zeolites)، فسفات، آنزیم ها یا روشن کننده ها خودداری کنید. این شوینده ها حاوی مواد شیمیایی ریادی هستند که می توانند پوشش محافظ روی یاتاقان ها و بلبرینگ را از بین ببرند و آنها را در معرض آسیب بیشتری قرار دهند. برای جلوگیری از این امر، بهتر است از استفاده از شوینده های قوی خودداری کنید و شوینده های ملایم تر را انتخاب کنید.

4. عدم نگهداری و تمیز کردن منظم لباسشویی ال جی:

تمیز نکردن مرتب ماشین لباسشویی ال جی می تواند منجر به تجمع کثیفی و زباله شود که می تواند به بلبرینگ ها نیز آسیب برساند. این رسوبات می توانند باعث اصطکاک و ساییدگی یاتاقان ها شده و طول عمر آن ها را کاهش دهند. برای جلوگیری از این امر، مهم است که چرخه نگهداری و تمیز کردن لباسشویی ال جی خود را به طور منظم اجرا کنید. 

تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

اگز میخوایی با نحوه تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی ال جی آشنا بشی یه سر به اینجا بزن

مراحل تعویض و تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

افرادی که تجربه و دانش فنی بالایی دارند می توانند خود در منزل اقدام به تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی خود کنند. در غیر این صورت بهتر است برای این کار از تکنسین های مجرب نمایندگی ال جی مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید. مراحل تعویض و تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی از دو مرحله کلی باز کردن اتاقک و تعویض بلبرینگ تشکیل شده است. برای این کار شما به تخته چوبی، چکش، انواع پیچ گوشتی، برس نایلونی، کاسه نمد، لاستیک دور محفظه دیگ، انبر قفلی، انبر کلاغی، روغن، برس سیمی، مایع ظرفشویی و انبردستی نیاز دارید.

1. جداسازی اتاقک

اولین مرحله در تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی جداسازی اتاقک می باشد. برای این کار طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا برای ایمنی هرچه بیشتر باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید و دریچه های ورودی آب را ببندید و سپس شیلنگ ها را جدا کنید.
 • با کمک گرفتن از دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود اتاقک آن را باز کنید و سپس تسمه v شکل متصل کننده پشت دیگ به موتور درایو را نیز جدا کنید.
 • حال با کمک آچار فرانسه پولی پشت دیگ را نیز باز کرده و آن را جدا کنید.
 • حال باید پیچ های گیره های سیم موتور به دیگ و سیم اتصال به زمین را نیز باز کرده و پیچ شفت را نیز با کمک آچار بوکس آن را جدا کنید.
 • حال در این مرحله از تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی باید آرماتور استاتور را نیز از محفظه دیگ جدا کنید و آن را بیرون بکشید. سپس قفل های زبانه رابط را فشار داده و شاخه ها را جدا کنید و آن را در کناری بگذارید.
 • تمامی شلنگ ها و سیم های متصل به محفظه درام و پیچ مهره ها را نیز باز کنید.
 • در آخرین مرحله جداسازی اتاقک جهت تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی کمک فنرهای طرفین و زیر درام و شاسی را نیز جدا کرده و محفظه درام را برداشته و آن را روی دو قطعه چوب قرار دهید.

2. تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

تا این مرحله اتاقک را باز کرده و حال نوبت به جداسازی و تعویض بلبرینگ رسیده است. برای جداسازی بلبرینگ مراحل زیر را به ترتیب پیش بروید:

 • با کمک آچار بکس مناسب پیچ های متصل کننده نیمه بالایی محفظه به نیمه پایینی را باز کنید و دو نیمه را از هم جدا کنید.
 • حال باید واشر آب بند لاستیکی قدیمی را از شیار روی فلنج نیمه پایینی جدا کنید.
 • در این مرحله از تعمیر ماشین لباسشویی ال جی باید با برگرداندن محفظه داخلی آن را روی چوب ها تکیه دهید و صبر کنید تا روغن آن تخلیه شود.
 • برای آزاد کردن شفت می توانید یک قطعه چوبی را روی آن قرار داده و با چکش به آن ضربه بزنید.
 • حال شفت و سه نظام رو جدا کنید و اگر آسیب دیده اند آن ها را تعمیر کنید و اگر سالم هستند آن ها را در کناری قرار دهید.
 • در این مرحله از تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی باید کاسه نمد را با استفاده از پیچ گوشتی خارج کنید.
 • حال بلبرینگ خارجی را کاملا تمیز کرده و مدتی به آن زمان دهید و سپس محفظه را برگردانید.
 • برای تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی LG خود باید این کار را برای بلبرینگ داخلی نیز تکرار کنید تا روغن به آن نفوذ کند.
 • تمامی نقاط محفظه و بلبرینگ را تمیز کنید.
 • قسمت های خارجی بلبرینگ های جدید را با استفاده از کمی مایع ظرفشویی روان کنید و بلبرینگ بیرونی را داخل حفره قرار داده و آن را فیکس کنید.
 • بعد از برگرداندن دیگ بلبرینگ داخلی را نیز به همان روش در جای خود فیکس کنید.
 • در این مرحله از تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی LG باید کاسه نمد را نیز در جای خود قرار داده و آن را محکم کنید.
 • حال باید دیگ داخلی را بلند کنید تا بتوانید حفره بلبرینگ را با شفت تنظیم کنید و سپس آن را در جای خود فیکس کنید.
 • واشر جدید را نیز در جای خود تنظیم کرده و فیکس کنید.
 • در مرحله آخر تعمیر بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی پیچ ها را بسته و درام را در محل خود ببندید و مراحل را از آخر به اول طی کنید و ماشین لباسشویی را ببندید.
تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی
3.2/5 (4 امتیاز)

یک پاسخ

 1. عالی توضیح دادید و با کمک توضیحات فنی و خوب شما من تونستم خودم در منزل بلبرینگ رو عوض کنم با کیفیت عالی
  متشکرم از توضیحات و تصاویر خوب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 14 =