اشتراک گذاری

راهکارهای رفع مشکل پاره شدن لباس در لباسشویی

اختراع ماشین های لباسشویی و استفاده از آنها برای این بود که هم از طرفی لباس شستن پروسه راحت تر، بدون دردسرتر و سریع تری شود و هم از سوی دیگر آسیب کمتری به لباس ها وارد شود. اما گاهی اوقات کاربران با مشکل پاره شدن لباس در لباسشویی مواجه می شوند که قطعا بسیار کلافه کننده است. دلایل مختلفی می تواند باعث شود که لباس ها در لباسشویی پاره شوند که در مواردی مشکل به سادگی رفع می شود و گاهی نیز به تعمیر لباسشویی نیاز است. گاهی لباس ها سوراخ می شوند و گاهی نیز قسمتی از آنها پاره می شود. در این مقاله از نمایندگی ال جی ابتدا به بررسی دلایلی که موجب پاره شدن لباس در لباسشویی می شود می پردازیم و بر اساس این دلایل به شما بهترین راهکارهایی که برای رفع این مشکل وجود دارد را توضیح می دهیم.

رفع مشکل پاره شدن لباس در لباسشویی

اینو بخون حتما به کارت میاد : علت باقی ماندن کف در ماشین لباسشویی چیست؟

دلایل پاره شدن لباس در لباسشویی

همانطور که گفته شد دلایل مختلفی می تواند موجب شود که لباس ها در چرخه شست و شوی لباسشویی آسیب ببینند و پاره شوند که معمولا دلیل اصلی استفاده نادرست کاربران از لباسشویی است. مهمترین دلایل پاره شدن لباس در لباسشویی شامل موارد زیر می شود:

  • وجود یک شی تیز در لباسشویی
  • شکستگی یقه شور لباسشویی
  • خرابی و پارگی لباسشویی
  • شست و شوی مدل های مختلف لباس با هم
  • قرار دادن حجم بالای لباس در لباسشویی
  • ریختن بیش از حد سفید کننده یا نرم کننده در لباسشویی
  • استفاده از برنامه های نامناسب برای شستن لباس ها
  • تنظیم دستگاه روی شست و شو با دور تند
  • پوسیدگی لباس ها

این موارد اصلی ترین دلایلی هستند که می توانند موجب پاره شدن لباس های شما در برنامه های شست و شوی لباسشویی شوند. در ادامه بر اساس هر یک از این دلایل، به شما می گوییم که چطور می توانید از بروز چنین مشکلی در دستگاه خود جلوگیری کنید.

1. وجود یک شی تیز در لباسشویی

یکی از اصلی ترین دلایلی که ممکن است لباس ها در لباسشویی پاره شوند، گیر کردن آنها به یک شی تیز است. ممکن است در جیب دیگر لباس ها شی تیزی قرار داشته باشد یا این که دکمه فلزی، زیپ یا هر بخش دیگر لباس های دیگر تیز باشند و لباس ها را پاره کنند. 

خصوصا اگر بافت لباس حساس و نازک باشد. بنابراین همیشه دقت کنید که چیزی در جیب لباس هایی که در لباسشویی قرار می دهید نباشد و از همه مهمتر دکمه های لباس و زیپ آنها را ببندید. در نهایت دقت کنید که لباس های حساس و نازک را با لباس هایی که زیپ و دکمه های تیز و فلزی دارند در یک چرخه شست و شو قرار ندهید تا به این ترتیب از پاره شدن لباس در لباسشویی جلوگیری کنید.

2. شکستگی یقه شور لباسشویی

یکی دیگر از دلایل پاره شدن لباس در لباسشویی شکستگی یا خراب شدن یقه شور است. البته این مورد به لباسشویی های قدیمی مربوط می شود که در آنها از یقه شورهای پلاستیکی با خار نگهدارنده استفاده می شد. به دلیل پلاستیکی بودن این یقه شورها احتمال این که به مرور زمان خارها پوسیده شده و بشکنند زیاد بود. 

در نتیجه همین تکه های شکسته شده می توانست لباس ها را پاره کند. بنابراین بهتر است اگر از مدل های قدیمی لباسشویی استفاده می کنید و با مشکل پارگی لباس ها مواجهید یکبار داخل آبکش و یقه شور دستگاه را چک کنید و مطمئن شوید که سالم است.

3. خرابی و پارگی آبکش لباسشویی

از دیگر قطعاتی که خرابی آن می تواند موجب پاره شدن لباس در لباسشویی شود، آبکش لباسشویی است. البته که این قطعه به ندرت پاره می شود، اما به هر حال اگر دکمه های لباس یا سایر بخش های آن مانند زیپ به آبکش گیر کند ممکن است این قطعه خراب شده و پاره شود. خصوصا این که در اکثر مواقع به دلیل سهل انگاری کاربران وسایلی مانند فندک یا کلید نیز در جیب لباس ها باقی می ماند و در چرخه شست و شوی دستگاه موجب خرابی قطعات آن می شود. بنابراین باید با تعمیر یا تعویض آبکش لباسشویی مشکل به وجود آمده در آن را برطرف کرد. همیشه دقت کنید که چیزی در لباس ها جا نمانده باشد تا آسیبی به لباس ها و خود لباسشویی وارد نشود.

4. شست و شوی مدل های مختلف لباس با هم

از دیگر مواردی که می تواند موجب پاره شدن لباس در لباسشویی شود، قرار دادن همزمان لباس های مختلف با هم در لباسشویی است. دقت کنید که برای هر برنامه شست و شو بهتر است لباس های مشابه را با هم در دستگاه قرار دهید. دمای آب و دور خشک کن هر لباس متفاوت است و از همه مهمتر برخی لباس ها بافت خشن تر و مقاوم تری نسبت به بقیه دارند و همین می تواند عامل پارگی برخی از لباس ها در لباسشویی شود.

پاره شدن لباس در لباسشویی ال جی

5. قرار دادن حجم بالای لباس در لباسشویی

یکی از نکات مهم استفاده از لباسشویی چه برای شست و شوی بهتر لباس ها و چه برای محافظت از دستگاه، قرار دادن حجم استاندارد لباس در داخل دیگ شست و شوی لباسشویی است.

قرار دادن بیش از حد مجاز لباس در لباسشویی هم به دستگاه فشار می آورد و هم با انباشته شدن لباس ها روی هم ممکن است که برخی لباس ها آسیب ببینند. در نتیجه برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی در دستگاه از جمله پاره شدن لباس در لباسشویی حتما از قرار دادن حجم زیاد لباس در لباسشویی خودداری کنید. قرار دادن بیش از حد مجاز لباس در لباسشویی، یکی از دلایلی است که چرا ماشین لباسشویی لباس ها را تمیز نمی شوید.

6. ریختن بیش از حد سفید کننده یا نرم کننده در لباسشویی

برخی از افراد به دلیل وسواس زیاد یا دیدگاه اشتباهی که دارند، برای شستن لباس های خود از مقدار زیادی سفید کننده یا نرم کننده در لباسشویی استفاده می کنند. از طرفی گاهی نیز این مواد شوینده برای لباس هایی استفاده می شوند که بافت حساسی دارند و اصولا نباید آنها را با شوینده های قوی شست. همین شوینده های بیش از حد می تواند دلیل پاره شدن لباس در لباسشویی باشد. 

بنابراین همیشه دقت کنید که مقدار کمی از این مواد را استفاده کنید. از طرفی شوینده های سفید کننده را باید عموما برای ملحفه ها و روتختی استفاده کرد. در صورت استفاده از نرم کننده لباس نیز آن را رقیق کنید.

7. استفاده از برنامه های نامناسب برای شستن لباس ها

همانطور که پیش از این هم به آن اشاره شد، لباس های مختلف با بافت و جنس متفاوتی که دارند باید با یک برنامه به خصوص شست و شو شسته شوند. شستن لباس ها با برنامه نامناسب می تواند یک دلیل مهم برای پاره شدن لباس در لباسشویی باشد. دمای شست و شو، دور شست و شو و دور خشک کن، میزان آبکشی و … در هر برنامه متفاوت است.

برای مثال برنامه شست و شوی لباس های ابریشمی که حساسیت بیشتری دارند با لباس های کتان یا لباس های پلی استری متفاوت است. حتما با توجه به جنس و نوع لباس و میزان کثیفی آنها از برنامه مناسب شست و شو استفاده کنید. در مقاله بهترین دمای آب برای شست و شوی لباس در لباسشویی، می توانید اطلاعات کامل تری در خصوص شست و شوی اصولی لباس ها در لباسشویی به دست آورید.

8. تنظیم دستگاه روی شست و شو با دور تند

اگر لباسشویی را روی دور تند خشک کن قرار دهید احتمال اینکه لباس ها آسیب ببینند بسیار زیاد است. باز هم باید با توجه به بافت لباس و میزان دوامی که دارد از یک برنامه شست و شوی مناسب استفاده کنید. سرعت زیاد لباسشویی می تواند دلیل اصلی پاره شدن لباس در لباسشویی باشد، بنابراین باید حتما از شستن لباس های حساس با دور تند خودداری کنید.

9. پوسیدگی لباس ها

در نهایت ساده ترین دلیل پاره شدن لباس در لباسشویی پوسیدگی خود لباس هاست. در صورتی که لباس ها پوسیده شده باشند یا این که از قبل سوراخ و پارگی روی آنها باشد، احتمال این که در چرخه شست و شو دوام نیاورند و پاره شوند زیاد است. در نتیجه بهتر است لباس ها را قبل از قرار دادن در لباسشویی چک کنید و از سالم بودن شان مطمئن شوید.

پاره شدن لباس در لباسشویی
به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *