اشتراک گذاری

بهترین دمای آب برای شست و شوی لباس در لباسشویی

انتخاب بهترین دمای آب برای شستن لباس در لباسشویی باعث می شود که ضمن صرفه‌ جویی در مصرف برق، البسه تمیزتر گردند. علاوه بر آن با رعایت دمای بهینه صدمه کمتری به لباس ها وارد شده و عمر آن ها افزایش می یابد.

لازم به ذکر است که انتخاب دمای مناسب به رنگ، نوع و جنس پارچه پوشاک مورد نظر بستگی دارد. بی توجهی به این مسئله نیز موجب دفرمه شدن البسه و از بین رفتن ساختار الیاف آن ها می شود. در ادامه به بررسی این موضوع از دیدگاه کارشناسان تعمیر لباسشویی ال جی می پردازیم.

بهترین دمای آب برای شست و شوی لباس در لباسشویی

منظور از بهترین دمای آب برای شستن لباس در لباسشویی چیست؟

کارشناسان عقیده دارند که بهترین دمای آب برای شستن لباس در لباسشویی در شرایط نرمال حدود 40 درجه سانتی‌ گراد است. البته این میزان دما جهت شستشوی البسه معمولی گزینه مناسبی به شمار می رود. بنابراین شما باید دمای بهینه را با توجه به میزان کثیفی لباس ها، جنس الیاف و برچسب روی آن ها برگزینید. در مورد برچسب ها جالب است بدانید که‌ شرکت های تولیدی روی بعضی از پوشاک یک سری لیبل های خاص را نصب می کنند تا به کاربر نشان دهند چه دمایی برای شستن آن مناسب است.

نکته حائز اهمیت در مورد دمای بهینه آب این است که میزان اثربخشی و قدرت پاک کنندگی بعضی از مواد شوینده با کم شدن دمای آب به شدت کاهش می یابد. بنابراین باید به هنگام خرید مواد شوینده انواعی را تهیه کنید که آنزیم های آن ها به سهولت در آب حل شوند.

این مقاله ی کاربردی را از دست ندهید : علت آبگیری نکردن در ماشین لباسشویی 

انواع دمای آب در ماشین لباسشویی

برندها و مدل های مختلف ماشین لباسشویی از نظر دمای آب امکانات مختلفی را ارائه می دهند. آشنایی با این موارد به شما کمک می کند تا بهترین دمای آب برای شستن لباس در لباسشویی را با توجه به میزان کثیفی و جنس پارچه انتخاب نمایید. به طور کلی انواع دماهای آب عبارتند از:

  • آب سرد: منظور از آب سرد دمایی بین 10 الی 30 درجه سانتی گراد است.
  • آب ولرم: دمای آب ولرم به 30 تا 40 درجه سانتی گراد می رسد.
  • آب نسبتا داغ: منظور از آب نسبتا داغ نیز آبی است که دمای آن بین 50 تا 60 درجه سانتی گراد باشد.
  • آب خیلی داغ: دمای آب خیلی داغ معمولا بالاتر از 60 درجه سانتی گراد است.
بهترین دمای آب برای شستن لباس در ماشین لباسشویی

آب سرد برای شستشوی چه نوع لباس هایی استفاده می شود؟

خب تا اینجای کار متوجه شدید که منظور از آب سرد، ولرم و داغ چه دمایی است. شما باید برای هر کدام از این دماها پارچه ای را انتخاب کنید که علاوه بر تمیز شدن، دچار آسیب دیدگی نیز نشود. آب سرد جهت شستشوی پارچه های ظریف و حساس بهترین انتخاب است؛ زیرا در دمای پایین الیاف پارچه خراب نمی شوند. علاوه بر آن آب سرد مانع تغییر حالت پارچه یا دفرمه شدن آن نیز می گردد.

آب ولرم برای شستن کدام لباس ها مناسب است؟

گاهی بهترین دمای آب برای شستن لباس در لباسشویی می تواند آب ولرم یعنی بین 30 تا 40 درجه سانتی گراد باشد. این میزان دما را می توانید برای تمیز کردن انواع الیاف مخصوصا پارچه های غیر حساس استفاده نمایید. چنانچه آب ولرم را جهت چرخه خشک کن نرمال به کار ببرید، تا حد زیادی از چروک شدن لباس ها پیشگیری می کند.

آب داغ برای شستن‌ چه لباس هایی پیشنهاد می شود؟

از آنجا که دمای آب داغ بالا است، به راحتی می تواند میکروب ها و عوامل بیماری زا را از بین ببرد، ضمن این که موجب تمیزی بیشتر لباس هم می شود‌. البته بسیار مهم است که پارچه لباس مقاومت کافی در برابر دمای بالا داشته باشد. در غیر این صورت به الیاف و بافت پارچه آسیب می رسد، حتی ممکن است که لباس جمع شود یا کیفیت رنگ آن کاهش پیدا کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید : تعداد دفعات استفاده از لباسشویی در روز چقدر است؟

کارکردهای بهترین دمای آب برای شستن لباس در ماشین لباسشویی

هر یک از دماهای آب برای شستشوی البسه خاصی کاربرد دارند. در زیر کارکردهای بهترین دمای آب برای شستن لباس در ماشین لباسشویی را تشریح می کنیم:

1. دمای 30 درجه سانتی گراد

این دما جهت شستشوی لباس های رنگی مناسب است و نمی تواند لکه های قوی را از بین ببرد. بنابراین جهت تمیز کردن لکه ها باید از دماهای بالاتر استفاده نمایید.

2. دمای بین 30 تا 40 درجه سانتی گراد

پارچه های حساس را بهتر است با دمای 30 درجه بشویید و برای الیاف های محکم تر دمای 40 درجه را برگزینید. لباس های روزمره برای بازه دمایی بین 30 تا 40 درجه سانتی گراد مناسب هستند.

3. دمای 50 درجه سانتی گراد

اگر پارچه از جنس نخ یا بسیار کثیف باشد، دمای 50 درجه سانتی گراد بهترین دمای آب برای شستن لباس در لباسشویی محسوب می شود. این دما به خوبی می تواند لکه ها را پاک کند، اما مصرف انرژی زیادی دارد.

برای جرمگیری کردن لباسشویی خود این مقاله را مطالعه کنید : آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی ال جی

4. دمای 60 درجه سانتی گراد

برای پاک کردن لکه های بسیار قوی که در شرایط معمولی تمیز نمی شوند، این دما را برگزینید. شما می توانید پرسش ها، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در نمایندگی ال جی در میان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =