اشتراک گذاری

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی و هر برند دیگری، در بیشتر موارد ناشی از خرابی قطعات داخلی این دستگاه است. البته ممکن است مشکلات ساده تری همچون خرابی سیم برق و … هم وجود داشته باشند. اما در هر شرایطی باید روشن نشدن ظرفشویی را جدی بگیرید و به فکر عیب یابی دستگاه باشید.

در ادامه این مقاله، دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی را بررسی می کنیم. این دلایل در برندهای دیگر هم مشترک هستند و نمی توان برند دستگاه را تفکیک کرد. همچنین راهکارهای حل این مشکل را نیز معرفی می کنیم تا بتوانید مجددا دستگاه را روشن کرده و از آن استفاده کنید. برای دریافت خدمات تخصصی تر هم کافی است با نمایندگی ال جی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی

این مقاله برای شما مفید است : آموزش استفاده از نمک ماشین ظرفشویی ال جی 👉 با فیلم آموزشی

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی

ار دلایل اصلی روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • کابل و پریز برق آن را چک کنید
  • آسیب دیدن سلکتور 
  • از کار افتادن رله
  • قفل یا سوئیچ درب ماشین ظرفشویی ایراد داشته باشد
  • خرابی تایمر
  • پریدن فیوز حرارتی
  • به هم ریختن تنظیمات

اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود، پیش از هر کاری کابل و پریز برق آن را چک کرده و مطمئن شوید که سالم هستند. اگر این بخش ها ایرادی نداشتند، ممکن است سلکتور آسیب دیده باشد. از کار افتاده رله هم در برخی موارد، موجب روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی و دیگر برندها می شود.

جالب است بدانید که اگر قفل یا سوئیچ درب ماشین ظرفشویی ایراد داشته باشد، احتمال روشن نشدن دستگاه وجود داد. حتی خرابی تایمر هم گاهی مانع از روشن شدن ماشین ظرفشویی می شود. در نهایت عوامل دیگری همچون پریدن فیوز حرارتی و به هم ریختن تنظیمات هم باعث بروز این مشکل می شوند.

 

راهکارهای حل مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی

1. رفع مشکلات برق

اولین کاری که باید برای عیب یابی و حل مشکل روشن نشدن ظرفشویی ال جی انجام دهید، رفع مشکلات برق است. کارشناسان تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی پیشنهاد می دهند که دستگاه را به یک پریز دیگر وصل کنید تا مطمئن شوید که پریز ایرادی ندارد. همچنین بد نیست که دوشاخه و کابل را نیز بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه پارگی و … در آن، کابل را تعویض کنید.

2. تعمیر یا تعویض سلکتور

دومین راهکار برای حل مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی، تعمیر یا تعویض سلکتور است. این قطعه، چرخه شستشوی ماشین ظرفشویی را تعیین می کند و البته با عنوان سوئیچ هم شناخته می شود. اگر سلکتور درست کار نکند، چرخه شستشو هم مختل شده و گیر می کند. در این صورت ممکن است ماشین روشن نشده و یا عملکرد عادی نداشته باشد. سلکتور روی پنل قرار گرفته و با استفاده از یک مولتی متر می توان از سالم بودن آن اطمینان پیدا کرد.

3. تعمیر یا تعویض رله

در موتور پمپ بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی، قطعه ای به نام رله تعبیه شده است. رله جریان برق سیم ‌پیچ استارت موتور را فراهم می کند و اگر از کار بیفتد، موجب روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی و دیگر برندها می شود. وقتی رله از کار می افتد، برق از مدار کنترلی به موتور ماشین ظرفشویی ال جی می رسد، اما سایر بخش ها دچار مشکل می شوند. به دنبال بروز این وضعیت، ماشین توان لازم برای روشن شدن را ندارد و باید از تکنسین های تعمیرات ظرفشویی برای تعمیر آن کمک بگیرید.  

4. تعمیر قفل یا سوئیچ درب

یکی دیگر از عواملی که مانع از روشن شدن ماشین ظرفشویی می شود، خرابی قفل یا سوئیچ درب است. این قطعه بسته بودن درب را به اطلاع سیستم رسانده و به این ترتیب موجب روشن شدن ماشین می شود. اگر سوئیچ درب درست کار نکند، دستگاه قادر به تشخیص باز یا بسته بودن درب نیست و شاهد روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی خواهید بود. بد نیست که چند بار درب را باز و بسته کنید تا از سالم بودن قفل آن مطمئن شوید. در صورت نیاز باید سوئیچ درب را تعمیر یا تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

5. تعمیر تایمر یا کنترل الکترونیکی

یکی دیگر از اقداماتی که به رفع مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی کمک می کند، تعمیر یا تعویض تایمر است. در مدل هایی که تایمر آنها دستی است، خرابی این قطعه با عث شنیده شدن صدایی شبیه کلیک از دستگاه می شود. دلیل بروز این صدا آن است که تایمر برق را به هریک از بخش های چرخه انتقال نمی دهد.

برای بررسی تایمر، اول اطراف ماشین ظرفشویی را آزاد کرده و پنل درب داخلی را باز کنید. تایمر در پشت پنل کنترل تعبیه شده و می توانید به راحتی آن را پیدا کنید. موتور تایمر را با استفاده از یک اهم متر بررسی کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر تایمر سالم بود و همچنان دستگاه روشن نشد، مشکل از کنترل الکترونیکی است و باید آن را تعویض کنید.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی

6. تعویض فیوز حرارتی

پریدن فیوز حرارتی هم مساله دیگری است که می تواند منجر به روشن نشدن ظرفشویی lg و سایر برندها شود. این قطعه به گونه ای طراحی شده که با بالا رفتن بیش از حد دمای ماشین، اصطلاحا میپرد. نکته مهم این که فیوز قابل تعمیر نیست و در صورت پریدن یا آسیب دیدگی، باید تعویض شود.

7. اصلاح تنظیمات

برای حل مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی، بد نیست نگاهی به تنظیمات انداخته و در صورت نیاز این بخش را اصلاح کنید. در این شرایط، تنظیمات به هم می ریزد و برای رفع اختلال و روشن شدن مجدد دستگاه، باید مجددا تنظیم شود. برای این کار، ماشین را خاموش کرده و بعد از نیم ساعت، یک چرخه شستشوی جدید برای آن تنظیم کنید. معمولا با این کار دستگاه روشن و مساله برطرف می شود.

8. صفحه لمسی و کنترل پنل را تست کنید

این مرحله برای تست تاچ پد و کنترل پنل ظرفشویی ال جی برای اطمینان از درست کارکردن آنها و رفع مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی است. در اینجا نحوه تست تاچ پد و کنترل پنل آورده شده است:

تمام دکمه های روی صفحه لمسی خود را فشار دهید. اگر یک یا چند دکمه کار نمی کنند، به احتمال زیاد صفحه لمسی باید تعویض شود. قبل از تعویض تاچ پد، می توانید کنترل پنل را با یک مولتی متر (multimeter ) تست کنید تا مطمئن شوید که معیوب است. گاهی اوقات، سیم ها ممکن است شل شوند، که باعث می شود برد کنترل و صفحه لمسی کار نکنند. با تعویض سیم کشی می توان این مشکل را برطرف کرد.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 6 =