اشتراک گذاری

علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی

علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی هر چه که باشد برای شما بسیار آزار دهنده است. اکثریت قریب به اتفاق ما بخشی از زمان فراغت خود را با این وسیله دیجیتالی در منزل یا گاها محل کار سرگرم هستیم و در صورتی که با شطرنجی شدن تصویر تلویزیون مواجه شویم به شدت نگران شده و در صدد پیدا کردن علت آن خواهیم بود. برای پی بردن به اهمیت موضوع کافی است تصور کنید در لحظه حساس یک بازی مهم فوتبال ناگهان تصویر ناواضح شود یا در حالتی دیگر در هنگام تماشای سریال و فیلم مورد علاقه خود ناگهان یک تصویر بزرگ شطرنجی شده در برابر شما  قرار بگیرد.

این اتفاق در این لحظات حساس به مرور زمان ضمن کلافه کردن مخاطب موجب آسیب رسانی جدی به صفحه نمایشگر می شود. از این رو در این مقاله سعی کردیم تمامی دلایل شطرنجی شدن صفحه تلویزیون ال جی را تشریح و راهکارهای حل آن ها را ذکر کنیم. با ما همراه باشید تا خود بتوانید به راحتی نسبت به رفع این مشکل در هر نقطه و لحظه ای اقدام نمایید.

شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی

دلایل شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی

شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی می تواند به انواع مختلفی بروز پیدا کند. به عنوان مثال در برخی دستگاه ها ممکن است شطرنجی شدن تصویر برای مدت کوتاهی رخ دهد در حالی که در دستگاه های دیگر این مساله به مدت طولانی وجود داشته باشد و کل تصویر تلویزیون را درگیر کند. هریک از مشکلاتی که در صوت و تصویر تلویزیون به وجود می آیند می توانند منابع مختلفی داشته باشند.

در مورد دلایل شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی اما می توان گفت مواردی مانند ضعیف بودن سیگنال، آنتن و مشکلات کابلی، تاثیرات ولتاژ و ایراد در پنل تلویزیون می توانند منجر به این مساله شوند. بنابراین برای یافتن علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی باید در اولین مرحله به سراغ آنتن و سیگنال دریافتی تلویزیون رفته و در صورتی که در این بخش ایرادی وجود نداشت به بررسی دیگر بخش پرداخت.

علت سفید شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟ اگه این سوال تو هم هست پس خوندن این مقاله رو از دست نده

ضعیف بودن سیگنال، اولین علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی

ضعیف بودن سیگنال علل مختلفی دارد ولی در هر صورت می تواند موجب ایجاد تصویری ناواضح برای شما بوده و به عنوان علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی تلقی شود. گاهی ساختمان محل سکونت شما توسط ساختمان هایی بلند و سر به فلک کشیده محاصره شده است که در اصطلاح به آن نقطه کور گفته می شود.

این جای گیری سبب می شود تا سیگنال های انتقالی به خوبی به محل مورد نظر نرسیده و موجب دریافت اطلاعات به صورت ناقص می شود. در نتیجه گیرنده متصل به تلویزیون قادر به تبدیل این سیگنال ها به تصویر و حتی صدای شفاف و واضح نیست و پیکسل هایی به هم ریخته با صداهایی منقطع روی صفحه نمایش تلویزیون شما نقش می بندد.

در این وضعیت توصیه می شود به جای آنتن های دیجیتال از آنتن های هوایی در بلندترین نقطه ممکن استفاده کنید و با چندین بار جابجایی بهترین موقعیت ممکن را برای دریافت سیگنال ها به دست آورید. همچنین اگر همسایگان شما نیز درگیر این معضل بودند، گزینه آنتن های هوایی گردان انتخاب بهتری است چرا که در آن صورت مشخص می شود که کل منطقه با مشکل جذب سیگنال مواجه هستند.

ضعیف بودن سیگنال

تاثیر مشکلات آنتن و اتصالات کابل در شطرنجی شدن تلویزیون

آنتن ها نیز همانند هر وسیله الکتریکی دیگر به مرور زمان ضعیف و دچار خرابی یا اتصالی می شوند.از این رو آنتن ها را می توان یکی از دلایل شطرنجی شدن صفحه تلویزیون ال جی دانست. آنتن های هوایی در بیرون از خانه و مدام در معرض باد و باران قرار دارند و ممکن است خود یا اتصالات یا حتی کابل انتقالی آن ها به تلویزیون یا گیرنده دچار فرسودگی یا خرابی شوند.

برای اینکه بتوانید علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی را تشخیص دهید ابتدا سراسر کابل و اتصالات را بررسی کنید، توجه کنید عموما سیم کشی مربوط به آنتن از نوع رو کار است از این جهت می توان گفت فرسودگی در سراسر کابل یا پاره شدن و زخمی شدن کابل توسط حیوانات یا کودکان به حین بازی اتفاق دور از ذهنی به نظر نمی رسد، حال در صورت نبود مشکل در سراس سیم کشی و کابل به سراغ آنتن بروید و نسبت به جابجایی جهت آن اقدام نمایید. اگر همچنان در دریافت سیگنال ضعف داشتید می توانید با تهیه یک تقویت کننده یا آمپلی فایر نسبت به تقویت سیگنال های آنتن خود اقدام کنید.

نوسانات ولتاژ، علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی

دیگر علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی را می توان نوسانات ولتاژ و جریان برق دانست. یکی از مشکلات اساسی که علاوه بر ایجاد لگ در تصویر می تواند به تمامی دستگاه های برقی مانند تلویزیون آسیب برساند همین کم و زیاد شدن گاه و بیگاه و غیر منتظره جریان برق است. به طور کل در دو حالت امکان ایجاد نوسان بسیار زیاد است؛ حالت اول در ساعات اوج مصرف و حالت دوم زمانی که شما در یک مجتمع مسکونی بزرگ و شلوغ سکونت دارید.

حال که نوسانات ولتاژ را یکی دیگر از دلایل شطرنجی شدن صفحه تلویزیون ال جی  دانستیم بهتر است بگوییم برای مقابله با این مشکل دو راه حل کلی پیش روی شما است. در راه اول توصیه می کنیم به جای اتصال مستقیم تلویزیون به جریان برق، از محافظ استفاده کنید. محافظ ها خود میزان ولتاژ ورودی را به حالت استاندارد در می آورند و در صورت نوسانات شدید تلویزیون را با آسیب کمتری خاموش می کنند. در راه دوم نیز پیشنهاد می شود تا حد امکان از استفاده از تلویزیون در ساعات اوج مصرف خودداری کنید.

اگر تلویزیون شما هم نیاز به تنظیم تصویر دارد اینو حتما بخون 👈 تنظیمات تصویر تلویزیون ال جی

تاثیر خراب شدن پنل در شطرنجی شدن تصویر

خرابی پنل تلویزیون آخرین علت شطرنجی شدن تصویر تلویزیون ال جی است. پنل تلویزیون نسبت به اتفاقاتی مانند ضربه خوردن به تلویزیون خصوصا صفحه تلویزیون، تغییر ولتاژ، آب خوردگی و یا حتی نفوذ رطوبت به تلویزیون حساس بوده و در صورت ایجاد مشکل برای آن می تواند یکی از دلایل شطرنجی شدن صفحه تلویزیون ال جی باشد.

در صورتی که تمام موارد بالا رو چک کردید و باز هم با این مشکل مواجه بودید باید گفتن به احتمال زیاد خرابی پنل گریبانگیر تلویزیون ال جی شما شده و در این صورت با تماس با کارشناسان فنی حاضر در واحد تعمیرات تلویزیون ال جی مرکز سخت افزار ایران می توانید نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید. 

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *