اشتراک گذاری

صفر تا صد آموزش کانال یابی در تلویزیون های ال جی

برند ال جی امروزه یکی از محبوب ترین برندهای لوازم خانگی در دنیا محسوب می شود و از طرف دیگر نیاز به تلویزیون های دیجیتال نیز به خوبی در منازل احساس می شود. از این رو شاید شما تصمیم داشته باشید تا با مراجعه به نمایندگی تلویزیون ال جی نسبت به تهیه آن اقدام کنید؛ حال ما سعی کردیم در این مقاله آموزش کانال یابی در تلویزیون های ال جی را در هر دو حالت دستی و خودکار مفصلا شرح دهیم تا شما برای کانال یابی دیجیتال در تلویزیون های LG به مشکل بر نخورید.

آموزش کانال یابی در تلویزیون های ال جی

امروزه تلویزیون های نسل جدید برای دریافت سیگنال های شبکه های Broadcast محلی مجهز به گیرنده های دیجیتال شده اند و در واقع دیگر برای استفاده از این سیگنال ها نیاز به تهیه گیرنده های دیجیتال جداگانه نیست. گیرنده های دیجیتال برحسب مناطق مورد استفاده خود انواع گوناگونی دارند چرا که داده های رادیویی در مناطق مختلف متفاوتند؛ از این رو در ساخت این تلویزیون ها از گیرنده های دیجیتالی جامع استفاده می شود تا در تمامی مناطق از خاورمیانه تا اروپا و حتی آمریکا قابل استفاده باشند.

در نظر داشته باشید که نسل قبلی تلویزیون ها اگرچه از دوره آنالوگ گذر کرده و وارد دوره دیجیتال شده اند اما مجهز به گیرنده های دیجیتال نیستند و در نتیجه در کانال یابی دیجیتال در تلویزیون های LG مشکل ساز می شوند. پس توصیه می گردد در هنگام خرید حتما از وجود گیرنده دیجیتال در تلویزیون های خود مطمئن شوید تا بعدا نیازمند آموزش کانال یابی در تلویزیون های ال جی نشوید.

آموزش انواع کانال یابی در تلویزیون های ال جی

 برای کانال یابی دیجیتال در تلویزیون‌های ال جی، می‌توانید کانال یابی را به دو صورت خودکار یا دستی انجام دهید. در کانال یابی خودکار، شبکه ها به ترتیب آنچه که صدا و سیمای محلی ارائه می کند دریافت شده و در سیستم شما به همان ترتیب نیز چیده می شوند.

کانال یابی دستی اما مزایا و معایب خود را دارد. به عنوان مثال در کانال یابی دیجیتال در تلویزیون های LG شما اگر این کار را خودکار انجام دهید ممکن است شبکه های تکراری دریافت کنید اما همه شبکه ها در سیستم شما پیدا می شوند اما در آموزش کانال یابی در تلویزیون های ال جی می بینیم که در کانال یابی دستی شبکه های تکراری پیدا نمی شوند اما مستلزم آن است که شما شماره پهنای باند هر کانال یا اصطلاحا سیگنال هر کدام را داشته یا از صدا و سیمای محلی خود دریافت کنید و سپس جداگانه این سیگنال ها را برای هر کانال وارد کنید. شما می توانید پس از کانال یابی به مرتب کردن کانال های تلویزیون ال جی بپردازید.

نحوه شروع کانال یابی دیجیتال در تلویزیون های LG

ورود به منوی تنظیم کانال ها

1. برای شروع کانال یابی وارد تنظیمات دستگاه شوید.

تنظیمات کانال یابی تلویزیون ال جی

2. در بعضی از مدل‌ها، برای وارد شدن به این قسمت توجه کنید یکی از دو گزینه setup یا programmes باید پیش روی شما باشد که بسته به مدل تلویزیون شما متفاوت است.تنظیمات کانال یابی تلویزیون LG

3. پس از این قسمت معمولا منوی کانال یابی دیجیتال در تلویزیون های LG با هم تفاوت زیادی ندارند و صرفا شکل ظاهری آن ها با یکدیگر متفاوت است در نتیجه برای آموزش کانال یابی در تلویزیون های ال جی به مشکل خاصی برخورد نمی کنید.

کانال یابی خودکار

1. حال اگر سیگنال ها را در اختیار ندارید برای سهولت کار گزینه کانال یابی خودکار را انتخاب کرده و سپس در این منو دکمه شروع را بزنید.

تنظیمات کانال یابی خودکار تلویزیون ال جی (1)

2. سپس صبر کنید تا کانال یابی به طور کامل انجام شده و نوار صفحه تا 100% پر شود تا تمامی کانال های دیجیتال ممکن را داشته باشید.تنظیمات کانال یابی اتوماتیک تلویزیون ال جی

کانال یابی دستی

1. پس از ورود به منوی setup یا programmes در اینجا برای کانال یابی دیجیتال در تلویزیون های LG وارد قسمت کانال یابی دستی شوید. سپس سینگال مربوط به کانال های مورد نظر یا همان عدد پهنای باند را در یکی از دو قسمت VHF CH  و یا CHF CH به صورت دستی وارد کنید. (اگر از نوع کانال مورد نظر اطلاع ندارید عدد پهنای باند را در هر دو قسمت امتحان کنید). 

2. در ادامه آموزش کانال یابی در تلویزیون های ال جی لازم است اشاره کنیم که در این مرحله باید یا گزینه Add یا Update را انتخاب کرده تا کانال ها اضافه شوند.

3. برای دریافت هر سری از شبکه ها به تعدادی کد نیاز داریم و لازم است بدانیم بطور کلی برای کانال یابی دیجیتال در تلویزیون های ال جی، کدهای 34، 37 و 43 مختص تهران و کدهای 23، 29 و 35 مخصوص استان البرز می باشد. نکته قابل توجه آن است که برای  آن که شبکه ها را دقیقا به همان ترتیب مورد نظر صدا و سیما دریافت کنید لازم است این کدها دقیقا به همین ترتیب وارد شوند.

4. برای کانال یابی دیجیتال در تلویزیون های ال جی در صورتی که کدها و سیگنال ها را در اختیار ندارید و قصد کانال یابی دستی دارید باید این اعداد را از صدا و سیمای محلی خود دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: افزودن برنامه جدید به تلویزیون هوشمند

کانال یابی دستی تلویزیون ال جی

به آنتن تلویزیون ال جی خود دقت کنید

در ادامه مبحث لازم است به این نکته اشاره کنیم که در هنگام انجام هر دو نوع کانال یابی دستی و خودکار ممکن است به پیغام بدون سیگنال برخورد کنید یا در هنگام اضافه کردن کانال گزینه به روز رسانی تلویزیون ال جی شما فعال نباشد، در این صورت باید موارد زیر را مجددا بررسی کنید:

 1. شکستگی یا بروز هر گونه ایراد نظیر جایابی نامناسب در آنتن متصل به تلویزیون
 2. بررسی ورودی کابل آنتن و ورودی کابل تلویزیون
 3. بررسی سیم متصل کننده آنتن به تلویزیون

این نکته را در کانال یابی در تلویزیون های ال جی مد نظر داشته باشید که آنتن خود را بر حسب محل زندگی خود انتخاب کنید و برای این کار حتما از فروشنده کمک بگیرید. به عنوان مثال در برخی مناطق به دلیل سیگنال قوی، نبودن موانع بلند و یا نزدیکی به دکل های صدا و سیما شما می توانید حتی با یک آنتن رومیزی ساده سیگنال مورد نظر را دریافت کنید اما در برخی مناطق نیاز به آنتن هوایی به وضوح احساس می شود.

کانال یابی در تلویزیون ال جی

آموزش افزودن کانال های HD به تلویزیون

مراحل دریافت شبکه های HD تلویزیون ملی بسیار آسان هستند و به همین دلیل در ادامه این گزارش بصورت مرحله به مرحله شما را با آموزش دریافت شبکه های HD آشنا نموده ایم که شما باید بصورت مرحله به مرحله، آموزش را انجام دهید و در غیر اینصورت قادر به دریافت شبکه های تلویزیونی HD نخواهید بود. این مراحل عبارتند از؛

 • ابتدا آنتن مناسب را به دستگاه دیجیتال متصل کنید و توجه داشته باشید که بهتر است دستگاه دیجیتال خاموش باشد.
 • سپس دستگاه دیجیتال را از طریق کابل HDMI به تلویزیون متصل کنید.
 • اینک تلویزیون و دستگاه دیجیتال را روشن کنید.
 • با استفاده از کنترل تلویزیون، وارد گیرنده شوید. برای این کار دکمه Source را از کنترل تلویزیون انتخاب کرده و سپس گزینه HDMI را انتخاب نمائید.
 • هم اکنون اتصال دستگاه گیرنده و تلویزیون برقرار شده است.
 • با استفاده از کنترل گیرنده، دکمه Menu را انتخاب کنید.
 • از گزینه های موجود، وارد بخش جستجو کانال ها شوید.
 • هم اکنون گزینه «جستجو کانال ها» را در حالت خودکار انتخاب کنید.
 • صبر کنید تا تمام فرکانس های موجود توسط گیرنده بررسی شوند.
 • بعد از گذشت حدودا 2 یا 3 دقیقه جستجو پایان خواهد یافت و کانال های جدید بر روی گیرنده شما اضافه خواهند شد.
سخن آخر در رابطه با کانال یابی دیجیتال در تلویزیون های LG

توجه کنید همه موارد فوق در رابطه با کانال یابی زمانی صحت دارد که اساسا تنظیمات تلویزیون شما از کارخانه درست انجام شده باشد. در غیر این صورت شما می توانید با تماس با نمایندگی تعمیرات تلویزیون ال جی  نسبت به ست کردن تنظیمات و یا درخواست پشتیبانی اقدام کنید.

3.5/5 (37 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =