اشتراک گذاری

علائم خالی شدن گاز یخچال

در مقاله پیش رو قصد داریم به علائم خالی شدن گاز یخچال بپردازیم تا بتوانید به محض مشاهده این نشانه‌ ها برای تعمیر دستگاه خود اقدام کنید. در همه یخچال فریزرها گازی به نام مبرد وجود دارد که موظف است فضای درون کابین را خنک نماید.

برخی از کاربران به غلط تصور می‌ کنند چنانچه درب یخچال باز بماند، گاز آن تمام می‌ شود. در صورتی که این طور نیست و گاز یخچال به دلیل محبوس شدن در لوله ‌های مدار تبرید هیچ گاه به اتمام نمی‌ رسد. در واقع مشکل کم شدن گاز هنگامی به وجود می‌ آید که مدار سیکل چرخش مبرد که به صورت لوله است، سوراخ گردد و مقداری از آن خارج شود.

علائم خالی شدن گاز یخچال

با مهم ترین علائم خالی شدن گاز یخچال ال جی آشنا شوید

یخچال‌ های امروزی طوری طراحی و ساخته شده اند که فرآیند خنک سازی آن ها به گاز فریون بستگی دارد. در صورت نشت مبرد فریون دستگاه به اندازه کافی خنک نمی ‌گردد. بنابراین چنانچه متوجه شدید مواد غذایی داخل یخچال کمی گرم هستند، به احتمال زیاد گاز آن خارج شده است. البته تشخیص نشت گاز کاری تخصصی و پیچیده است که باید حتماً توسط یک تکنسین ماهر انجام گیرد. اصلی ترین نشانه ‌ها و علائم خالی شدن گاز یخچال به شرح ذیل هستند:

1. کم شدن سرمای دستگاه

یکی از نشانه‌ هایی که خبر از خالی شدن گاز یخچال می‌ دهد، این است که دستگاه به اندازه کافی سرد نمی ‌شود. مبرد وظیفه دارد دمای بخش درونی کابین را پایین بیاورد و این فضا را برای نگهداری مواد غذایی خنک سازد. بنابراین زمانی که گاز تمام می‌ شود، طبیعی است که دمای کابین از حالت نرمال بالاتر برود. در چنین حالتی مواد غذایی به سرعت فاسد می‌ شوند، لذا باید بلافاصله اقدامات لازم برای تعمیر یخچال به عمل آید.

2. خنک شدن قسمت ‌های پایینی کندانسور

زمانی که گاز یخچال به طور طبیعی فعالیت می‌ کند، لوله‌ های کندانسور مقداری گرم می شوند. حال اگر با دست زدن به لوله ‌های کندانسور احساس خنکی نمودید، باید به خالی شدن گاز یخچال شک کنید. در واقع گرما نداشتن لوله ‌ها بیانگر این هستند که گازی در مدار یخچال وجود ندارد، لذا باید مبرد مورد نیاز توسط یک تعمیرکار ماهر شارژ شود.

3. کارکردن دائم کمپرسور

یکی از مهم ترین علائم خالی شدن گاز یخچال این است که کمپرسور بدون توقف کار می ‌کند. کمپرسور یا همان موتور یخچال بیشتر مواقع آرام و بی ‌صدا وظایف خود را انجام می دهد و در دوره‌ های زمانی منظم نیز به استراحت می ‌پردازد. به این صورت که موتور دمای یخچال را به مقدار مشخصی می ‌رساند، سپس خاموش می‌ شود تا دوباره با بالا رفتن دما شروع به کار کند. بنابراین فعالیت آن دائمی و یکسره نیست.

لذا اگر متوجه شدید که موتور بی‌ وقفه و بدون استراحت کار می ‌کند، احتمالاً گاز یخچال تمام شده است. از آنجا که کار کردن دائمی کمپرسور موجب استهلاک آن می ‌شود، باید بلافاصله برای رفع مشکل و در صورت لزوم تعمیر کمپرسور یخچال ال جی اقدام کنید. چون بی ‌توجهی به این مسئله می ‌تواند هزینه زیادی را بابت تعمیر موتور به شما تحمیل نماید.

4. بوی بد یخچال

بوی بد نیز یکی از علائم خالی شدن گاز یخچال است. در چنین شرایطی پس از باز کردن درب دستگاه بوی نامطبوعی از آن به مشام می ‌رسد. شما باید ابتدا مواد غذایی درون یخچال را مورد بررسی قرار دهید تا از فاسد نشدن آن ها اطمینان حاصل کنید. اگر متوجه شدید بوی بد ناشی از مواد غذایی نیست، به احتمال زیاد مبرد یخچال خالی شده است. 

البته به این نکته توجه داشته باشید که گازهای فریون بوی خاصی ندارند، بنابراین بوی ناخوشایند یخچال ناشی از سایر ترکیبات شیمیایی می باشد. در هر صورت چنانچه پس از باز کردن درب یخچال بوی عجیبی را احساس کردید، بهتر است که موضوع را بلافاصله با یک متخصص در میان بگذارید.

خالی شدن گاز یخچال

علت کم شدن گاز یخچال چیست؟

برای مدل‌ های مختلف یخچال فریزر نوع و میزان خاصی گاز فریون مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به طور کلی کم شدن مبرد می‌ تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می ‌شود:

1. مستهلک شدن لوله‌ های انتقال گاز

کم شدن مبرد ممکن است که به علت فرسودگی لوله ‌های یخچال اتفاق بیفتد. گاز فریون در شبکه پیچیده ای از لوله ‌ها حرکت می‌کند. طبیعتاً این لوله‌ ها به مرور زمان فرسوده و مستهلک می ‌شوند، لذا شاهد علائم خالی شدن گاز یخچال خواهید بود.

2. ایجاد سوراخ در سطوح داخلی یخچال یا لوله های مبرد

گاهی بی‌ احتیاطی کاربران در استفاده از یخچال ممکن است موجب ایجاد سوراخ در لوله‌ ها یا سطوح داخلی آن شود. برای مثال بعضی از افراد عادت دارند که برای تمیز کردن فریزر از اشیاء تیز همانند چاقو استفاده می‌ کنند. در این حالت احتمال آسیب دیدن لوله ‌ها و خارج شدن گاز بسیار افزایش می یابد.

3. ضربه خوردن

بعضی اوقات وارد شدن ضربات مکانیکی به هنگام حمل و نقل یخچال موجب خالی شدن گاز آن می‌ شود. در واقع ضربات سبب می گردند مبرد از خطوط لوله نشتی پیدا کند و سیکل تبریدی با مشکلات جدی مواجه شود.

4. نصب غیر اصولی شیرها و اتصالات یخچال

نشت گاز همچنین ممکن است به دلیل نصب نادرست شیرها و اتصالات یخچال رخ بدهد. گاهی اوقات آب بندی اتصالات به خوبی انجام نمی گیرد، بنابراین قطعات در نتیجه وارد شدن کوچک ‌ترین ضربات جدا می ‌شوند. در این حالت مقادیری از گاز فریون به فضای بیرون نشت می ‌کند.

 با آموزش نحوه تنظیم دمای یخچال ال جی می تونی مواد غذایی و میوه و سبزی ها رو به مدت بیشتری تو یخچال نگهداری

چگونه نشتی گاز یخچال را پیدا کنید

در صورت مشاهده علائم خالی شدن گاز یخچال، برای پیدا کردن محل نشتی می توانید از روش‌ های زیر استفاده کنید:

1. استفاده از محلول کف و صابون

چنانچه به خروج مبرد شک کرده‌ اید، مقداری محلول کف و صابون را در محل مورد نظر قرار دهید. سپس چند لحظه منتظر بمانید تا ببینید که آیا در محل حباب ایجاد می‌ شود یا خیر. در صورت تشکیل حباب به احتمال زیاد یخچال دچار نشتی گاز شده است. این تکنیک زمانی کاربرد دارد که مکان نشتی به طور حدودی مشخص شده باشد. اما در مواقعی که محدوده خروج گاز معلوم نیست، از روش کف و صابون استفاده نمی ‌شود.  

علت خالی شدن گاز یخچال

2. به دنبال روغن و چربی بگردید

لوله ‌هایی که مبرد از درون آن ها عبور می ‌کند، دارای مقداری روغن هستند. بنابراین در محل ‌هایی که نشت گاز وجود دارد، به احتمال زیاد مقدار چربی و روغن دیده می ‌شود.

3. به کار بردن نشت ‌یاب الکترونیکی

نشت ‌یاب الکترونیکی وسیله‌ ای است که با قرار گرفتن در مجاورت مواد فریونی آژیر می ‌کشد. متاسفانه این دستگاه هنوز وارد ایران نشده است، لذا متخصصین ایرانی از آن برای پیدا کردن نشتی استفاده نمی ‌کنند.

4. استفاده از مشعل هالید

یکی از تکنیک ‌های کاربردی که تعمیرکاران در صورت مشاهده علائم خالی شدن گاز یخچال برای پیدا کردن محل نشتی انجام می ‌دهند، استفاده از مشعل هالید است. در حالت عادی شعله مشعل هالید آبی رنگ و بدون هیچ گونه دود می باشد. اما اگر مشعل را به نزدیکی محل نشت گاز فریون ببرید، شعله‌ آن تغییر رنگ داده و به رنگ سبز در می‌ آید.

همان طور که گفته شد، پیدا کردن محل نشت مبرد فریون نیاز به تجربه بالایی دارد. بنابراین بهتر است این کار را بر عهده افراد متخصص بگذارید و هیچ اقدام خودسرانه ای انجام ندهید. لطفا جهت دزیافت پاسخ سوالات خود با مشاوران ما در نمایندگی ال جی در ارتباط باشید.

هزینه خالی شدن گاز یخچال 

هزینه رفع مشکل خالی شدن گاز یخچال متغیر بوده و نمی توان هزینه دقیقی برای آن اعلام کرد زیرا قیمت خالی شدن گاز یخچال به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارت اند از :

  • نوع و مدل یخچال ال جی ( یخچال‌ ساید بای ساید – یخچال‌ معمولی )
  • نوع گاز استفاده شده در یخچال ال جی
  • نوع خرابی

برای کسب اطلاعات بیشتر از هزینه رفع مشکل خالی شدن گاز یخچال ال جی با همکاران ما در واحد پشتیبانی تماس بگیرید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *