اشتراک گذاری

مشکل قطع شدن صدای تلویزیون: عیب یابی و برطرف کردن مشکل

قطع شدن صدای تلویزیون، مسئله ای ناخوشایند است که گاهی به سادگی برطرف می شود و گاهی ناشی از مشکلات جدی تر و خرابی قطعات است. ممکن است قطعات و مدارهای مربوط به صدا آسیب دیده باشند و یا هیچ ایراد سخت افزاری وجود نداشته باشد. در هر صورت باید دلایل احتمالی را بشناسید تا بتوانید تلویزیون را به موقع، عیب یابی و تعمیر کنید. همکاران ما در نمایندگی تعمیرات تلویزیون ال جی، کنار شما هستند و صدا نداشتن تلویزیون را با تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده و دیگر اقدامات مورد نیاز، برطرف می کنند. در ادامه مقاله هم دلایل و راه حل های قطع شدن صدای تلویزیون را معرفی کرده ایم تا آشنایی بیشتری با آنها داشته باشید.

عیب یابی صدای تلویزیون ال جی

چرا تلویزیون تصویر دارد اما صدا ندارد؟

تلویزیون یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی در منزل هر ایرانی است. این وسیله عموما بیشترین بار سرگرمی اعضای خانواده را بعد از موبایل و تبلت بر عهده دارد. از این رو پدید آمدن هرگونه مشکل در عملکرد آن می تواند برای اعضای خانواده بسیار ناخوشایند باشد. یکی از مشکلاتی که ممکن است در تلویزیون پیش بیاید قطع شدن صدای تلویزیون با وجود پخش تصویر است. در این حالت تصویر تلویزیون بدون مشکل پخش می شود اما از تلویزیون صدایی خارج نمی شود. در این مقاله به بررسی علل پدید آمدن این مشکل و همچنین نحوه رفع آن می پردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما باشید.

علت قطع شدن صدای تلویزیون ال جی

چرا تلویزیون تصویر دارد صدا ندارد؟ علت قطع شدن صدای تلویزیون چیست؟ علت بی صدا شدن تلویزیون چیست؟ این سوالات از سوالاتی هستند که کاربرانی که با صدای تلویزیون خود به مشکل برخورده اند از خود می پرسند. این مشکلات می تواند ریشه سخت افزاری یا نرم افزاری داشته باشند که برای رفع هر یک باید راهکار متفاوتی در پیش گرفت. پس برای اینکه بتوانید مشکل صدا نداشتن تلویزیون خود را حل کنید باید ابتدا تشخیص دهید که مشکل به کدام بخش مربوط می شود و پس از عیب یابی به رفع مشکل بپردازید.

مشکل قطع شدن صدای تلویزیون

مرحله اول عیب یابی: در هنگام مشکل صدا نداشتن تلویزیون: فعال بودن حالت Mute تلویزیون LG

عیب یابی در اصل به معنی پیدا کردن منشا مشکل ایجاد شده در تلویزیون است. ممکن است پس از روشن کردن تلویزیون متوجه شوید که تلویزیون تصویر دارد اما صدا ندارد. اولین گزینه ای که در هنگام قطع شدن صدای تلویزیون به ذهن می رسد فعال بودن حالت بی صدا است. در حالت بی صدا یا Mute هیچ صدایی از تلویزیون خارج نمی شود.

بنابراین ابتدا از روی کنترل تلویزیون دکمه Mute را پیدا کرده و آن را فشار دهید. حال تلویزیون وارد حالت بی صدا شده است. برای برطرف نمودن آن می توانید به دو راه اقدام کنید. راه اول این است که یک بار دیگر دکمه میوت را فشار دهید. راه دوم هم فشار دادن دکمه های کم کردن یا زیاد کردن صدا است. پس از آن دکمه Action Menu را زده و بلندگو را انتخاب کنید. در این دو مورد تلویزیون از حالت بی صدا خارج می شود و اگر مشکل از فعال بودن حالت Mute بوده حال باید مشکل برطرف شده باشد. اما اگر مشکل برطرف نشد باید سراغ راه حل بعدی یعنی تنظیمات صدای تلویزیون بروید.

مرحله دوم عیب یابی: بررسی تنظیمات صدای تلویزیون ال جی

گاهی پیش می آید که مشکل صدا نداشتن تلویزیون ناشی از بهم خوردن تنظیمات صدا باشد. در این حالت با برگرداندن تنظیمات به حالت استاندارد می توان مشکل قطع شدن صدای تلویزیون را رفع کرد. برای برگرداندن تنظیمات صدا به حالت استاندارد طبق مراحل زیر پیش بروید:

  • دکمه Home را روی کنترل پیدا کرده و آن را فشار دهید.
  • در مرحله بعد به قسمت تنظیمات یا Settings بروید.
  • پس از آن در صفحه باز شده قسمت صدا یا Sound را انتخاب نمایید.
  • حال باید به قسمت Sound Mode رفته و گزینه استاندارد یا Standard را انتخاب کنید.
  • حال برای بررسی رفع مشکل قطع شدن صدای تلویزیون باید به قسمت تست صدا بروید و بلندگوها را چک کنید. برای این کار دکمه Menu را فشار دهید.
  • در قسمت باز شده گزینه Sound Test را انتخاب کنید و بررسی کنید که آیا مشکل صدا نداشتن تلویزیون حل شده یا خیر.

اگر مشکل برطرف نشده باشد میتوانید تنظیمات را ریست یا Reset کنید. در این حالت تنظیمات صدا به حالت کارخانه برگشته و تمامی تنظیمات دستی حذف می شوند. برای ریست کردن تنظیمات صدا طبق مراحل زیر اقدام کنید:

  • دکمه میوت (Mute) را روی کنترل خود سه مرتبه فشار دهید.
  • در صفحه ای که باز می شود گزینه تایید یا Confirm را انتخاب کنید.

مرحله سوم عیب یابی: مشکلات سخت افزاری بلندگوهای خارجی

گاهی این مشکل که تلویزیون تصویر دارد اما صدا ندارد ناشی از مشکلات و قطعی سیم های بلندگوهای خارجی یا سینمای خانگی است. برای بررسی این گزینه می توانید با وصل کردن یک باتری قلمی به سیم های بلندگو نسبت به چک کردن آن ها اقدام کنید. اگر صدای خش خش از بلندگو شنیده شود نشان از سالم بودن بلندگوی خارجی دارد و باید مشکل قطع شدن صدای تلویزیون lg را در منبع دیگری جست و جو کرد.

مرحله چهارم عیب یابی: مشکلات سخت افزاری در بلندگوی داخلی

گاهی ممکن است خرابی سیم ها و اتصالات بلندگوی داخلی موجب قطع شدن صدای تلویزیون شود. در برخی موارد قبل از خرابی بلندگوها صدایی خش خش مانند از آن ها شنیده می شود که نشان از خرابی بلندگوی داخلی دارد. از آن جا که بلندگوی تلویزیون قطعه ای حساس است، بررسی و تعمیر آن نیز نیازمند دانش تخصصی و ابزارآلات مخصوص است.

مرحله پنجم عیب یابی: مشکلات برد اصلی تلویزیون ال جی

اگر در نهایت پس از عیب یابی مراحل اول تا چهارم متوجه شدید که هیچ کدام از موارد بررسی شده منشا صدا نداشتن تلویزیون نبوده است و به مدت مدیدی تلویزیون تصویر دارد اما صدا ندارد احتمال آخر مشکلات Main Board یا برد اصلی تلویزیون است. نقش برد اصلی در تلویزیون مانند کامپیوتر است و مسئولیت پردازش صدای تلویزیون را نیز بر عهده دارد.

بنابراین هرگونه مشکل یا خرابی در آن می تواند منجر به صدا نداشتن تلویزیون شود. این قطعه نیز بسیار حساس است و تعمیر آن حتما باید به دست فردی با دانش فنی بالا و آشنا به تعمیرات برد تلویزیون انجام شود. تعمیر مین برد می تواند تنها با تعمیر چند قطعه الکترونیکی خاص انجام شود اما اگر میزان آسیب دیدگی برد اصلی زیاد باشد برای برطرف کردن مشکل قطع شدن صدای تلویزیون ممکن است نیاز به تعویض کامل برد اصلی باشد.

علت قطع شدن صدای تلویزیون ال جی

سخن آخر

در صورت پدید آمدن هر گونه مشکلی در تلویزیون ال جی شما اعم از مشکلاتی مانند “تلویزیون تصویر دارد اما صدا ندارد”، “قطع شدن تصویر تلویزیون” و غیره می توانید با مراجعه به نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی با خیال راحت نسبت به تعمیرات تلویزیون خود اقدام کنید. همکاران ما در این مرکز آماده خدمت رسانی به شما در زمینه تعمیر مین برد تلویزیون ال جی هستند.

3.7/5 (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =