اشتراک گذاری

وصل کردن سینمای خانگی به تلویزیون

با اتصال سینمای خانگی به تلویزیون می ‌توانید صدا را با کیفیت عالی دریافت کنید. چون پس از برقراری ارتباط بین دو دستگاه، سیستم سینمای خانگی به عنوان منبع صوت در نظر گرفته می‌ شود. صدای خروجی در تلویزیون ‌های LCD و LED کیفیت چندان مطلوبی ندارد. اما در صورت وصل شدن پنل ‌تلویزیون به سینمای خانگی، صدا به طور کامل از بلندگوی این تجهیزات پخش شده و کیفیت آن افزایش می‌ یابد. در ادامه متد‌های وصل کردن سینمای خانگی به تلویزیون را آموزش خواهیم داد. با این مقاله از متخصصین تعمیرات سینما خانگی ال جی همراه باشید.

اتصال سینمای خانگی به تلویزیون

روش های اتصال سینمای خانگی به تلویزیون

برای این که بتوانید بین سینمای خانگی و تلویزیون خود ارتباط برقرار کنید، نخست باید مطمئن شوید که هر دو دستگاه از این قابلیت پشتیبانی می‌ کنند. اصل مهم در اتصال دو سیستم به یکدیگر این است که صدای خروجی تلویزیون از طریق سینمای خانگی شنیده شود. لذا از رابط ‌هایی استفاده می‌ گردد که بتواند صدا را از تلویزیون به سینمای خانگی منتقل کند. به طور کلی برای اتصال سینمای خانگی به تلویزیون چندین روش مورد استفاده قرار می‌ گیرد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

1. برقراری ارتباط بین دو سیستم از طریق کابل  HDMI

یکی از ساده ‌ترین و راحت ‌ترین راه کارها جهت متصل کردن سینما خانگی به تلویزیون این است که از کابل‌ های مخصوصی به نام HDMI استفاده کنید. در صورتی که دو دستگاه از قابلیت Audio Return Channel یا ARC پشتیبانی نمایند، به راحتی می ‌توانید توسط یک کابل اچ دی ام آی ساده بین آن ها ارتباط برقرار کنید. البته به یاد داشته باشید که حتماً کابل مورد نظر نسخه 1.4یا بالاتر باشد.

حال برای اتصال باید یک طرف کابل HDMI را به پورت HDMI ARC تلویزیون و طرف دیگر را نیز به درگاه HDMI  سینمای خانگی خود وصل نمایید. در مرحله بعد برای این که بتوانید صدا را در بالاترین سطح کیفی دریافت کنید، لازم است که تنظیمات صدای هر دو دستگاه را روی گزینه HDMI قرار دهید. 

چنانچه پس از تنظیم صدا روی این حالت متوجه شدید که صدا به خوبی منتقل نمی ‌شود، ممکن است که ایراد از ناحیه پورت‌ های سیستم یا کابل‌ ها باشد. بنابراین لازم است که از سلامت درگاه‌ ها و کابل HDMI اطمینان حاصل کنید.

در مقاله خوانده نشدن دی وی دی در سینما خانگی ال جی به برسی این مشکل پرداخته ایم

نحوه اتصال سینما خانگی به تلویزیون

2. ایجاد اتصال بین سینمای خانگی و تلویزیون از طریق کابل  Optical

روش کاربردی دیگر جهت اتصال سینمای خانگی به تلویزیون این است که از تکنیک انتقال صدای دیجیتال بهره ببرید. برای این کار ضروری است که یک کابل اپتیکال با کیفیت تهیه نمایید. البته باید از قبل تلویزیون و سینمای خانگی را چک کنید و مطمئن شوید که پورت مربوط به این کابل را دارا هستند.

یک سر کابل اپتیکال را به تلویزیون و سر دیگر آن را به سینمای خانگی وصل کنید. اکنون خواهید دید که صدای تلویزیون توسط بلندگوهای سینمای خانگی در محیط پخش می‌ گردد. اما اگر متوجه شدید که این کار انجام نمی ‌شود، باید به بخش تنظیمات صدای تلویزیون بروید و صدای خروجی را روی حالت اپتیکال بگذارید. سپس به قسمت تنظیمات صدای سینمای خانگی مراجعه کنید و صدای خروجی را روی حالت اپتیکال و صدای ورودی را روی آیتم Optical یا AUX Opt تنظیم نمایید.

نکته مهم

در برخی از مدل های تلویزیون گزینه اپتیکال در تنظیمات صدا وجود ندارد. لذا در چنین شرایطی باید گزینه مربوط به بلندگوهای تلویزیون را غیر فعال سازید. همچنین می‌ توانید بلندگوهای خارجی را فعال نمایید. اگر سیستم شما قابلیت پشتیبانی از کابل اپتیکال را نداشته باشد، می‌ توانید از کابل‌ های کواکسیکال نیز برای انتقال صدای دیجیتال استفاده کنید.

3. وصل کردن سیستم سینمای خانگی به تلویزیون از طریق کابل  AUX

اتصال سینمای خانگی به تلویزیون به کمک کابل AUX نیز امکان پذیر است. به این منظور نخست باید  تلویزیون خود را بررسی کنید و از وجود درگاه هدفون در آن مطمئن شوید. پس از تهیه کابل AUX، یک سر آن را به پورت هدفون تلویزیون و طرف دیگر را که دارای دو فیش است به سینمای خانگی اتصال دهید. در مرحله بعد برای انتقال صدا به سیستم صوتی تنظیمات مربوط به صدا را روی حالت AUX بگذارید. 

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که استفاده از کابل 1 به 2 یا همان AUX مقداری کیفیت صدا را کاهش می ‌دهد. بنابراین اگر صدای سیستم برای شما اهمیت دارد، بهتر است از این روش استفاده نکنید.

4. اتصال دو دستگاه توسط کابل  AV

کابل 2 به 2 یا AV کابلی قدیمی با رنگ سفید و قرمز است که توسط آن می ‌توانید دو سیستم را به هم متصل کنید. برای اتصال سینمای خانگی به تلویزیون نخست باید مطمئن شوید که هر دو دستگاه دارای پورت AV هستند.

پس از تهیه کابل AV مناسب، یک طرف آن را به پورت AV Out تلویزیون و سر دیگر را هم به درگاه AUX In سینمای خانگی وصل کنید. سپس تنظیمات مربوط به صدا را روی هر دو دستگاه انجام دهید. البته مانند روش قبلی، در صورت استفاده از کابل 2 به 2 مقداری کیفیت صدا افت پیدا می ‌کند.

اتصال سینما خانگی به تلویزیون

5. وصل کردن سینمای خانگی به تلویزیون به صورت بی‌ سیم

امروزه برخی از مدل ‌های سینمای خانگی و همچنین تلویزیون مجهز به قابلیت انتقال بی سیم شده‌ اند.  بنابراین می‌ توانید بدون نیاز به کابل بین دو دستگاه ارتباط برقرار کنید. البته برای اتصال بی سیم بهتر است که هم سیستم صوتی و هم تلویزیون از یک برند یکسان باشند. برای مثال اگر تلویزیون شما ال جی است، باید سینمای خانگی برند ال جی را نیز خریداری نمایید.

سپس جهت وصل کردن سینمای خانگی به تلویزیون گزینه Sound Sync را در بخش تنظیمات تلویزیون فعال سازید. با فعال کردن قابلیت همگام‌ سازی صدای بی سیم، پس از چند لحظه دو دستگاه به صورت کاملاً اتوماتیک به یکدیگر وصل می ‌شوند. شما می توانید جهت دریافت پاسخ پپرسش های خود در این زمینه با مشاوران ما در واحد تعمیرات تلویزیون ال جی در ارتباط باشید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =