اشتراک گذاری

تفاوت ساندبار با سینمای خانگی در چیست؟

در یک مجموعه صوتی و تصویری حرفه ای و به روز، کاربران از ساندبار و سینمای خانگی استفاده می کنند و محبوبیت و کاربرد این دستگاه ها نیز روز به روز در حال افزایش است. اما بسیاری از افراد تفاوت ساندبار با سینمای خانگی را نمی دانند.

بسیاری از افراد بر این تصورند که سینمای خانگی و ساندبار هر دو به یک سری باند و بلندگوی بزرگ اشاره دارد و قادر به مقایسه ساندبار با سینمای خانگی نیستند. اما در واقعیت بین این دو واژه و کاربرد آن ها تفاوت هایی وجود دارد. برای لذت بردن از تماشای یک فیلم از یک تلویزیون جدید، بزرگ، با کیفیت و بسیار زیبا به یک صدای حرفه ای و با کیفیت هم نیاز است.

در نتیجه باید در کنار خرید یک تلویزیون فوق العاده عالی، اسپیکر های حرفه ای و قدرت مندی نیز خریداری شود. در نتیجه این جاست که باید تفاوت ساندبار با سینمای خانگی را بدانیم. در ادامه با همراه باشید تا این دو محصول جذاب را بیشتر بررسی کنیم و بشناسیم.

تفاوت ساندبار با سینمای خانگی

معرفی ساندبار و سینمای خانگی

ساندبار ها در واقع یک مجموعه کامل از سیستم صوتی حرفه ای هستند که کیفیت و کارایی بالایی دارند. این دستگاه ها کیفیت صدای خوبی دارند و از همه مهم تر این که در ابعاد و اندازه هایی معمول که جای بسیار کمی را اشغال می کنند، طراحی شده اند.

این دستگاه ها به صورت یک مستطیل کشیده طراحی شده اند و مستقل از تلویزیون، زیر آن قرار می گیرند. در کنار آن ها معمولا یک ساب ووفر هم قرار دارد. در مقابل سینما های خانگی یک سیستم صوتی و تصویری بسیار با کیفیت و قدرت مند دارد که با هیچ سیستمی قابل مقایسه نیست.

این سیستم ها به صورت یک ساب ووفر، یک گیرنده صدا و پنج اسپیکر قدرت مند ارائه می شوند. در کنار تفاوت ساندبار با سینمای خانگی، می توان گفت وجه مشترک هر دو ارائه یک سیستم صوتی قوی و با کیفیت در کنار تلویزیون است. در ادامه با مقایسه ساندبار با سینمای خانگی، تفاوت های قابل توجه بین آن ها را بررسی می کنیم.

نقاط قوت و نقاط ضعف ساندبار

برای بررسی تفاوت ساندبار با سینمای خانگی باید ابتدا نقاط برتری و ضعف هر یک از این دستگاه ها را بررسی کرد. ساندبار ها ابعاد کوچک تری دارند و از نظر طراحی ظاهری بسیار شیک و مدرن هستند. آن ها به کابل کشی کمتری نیاز دارند و کنترل و نصب شان آسان است.

با این حال این دستگاه ها قادر به پخش صدای دالبی و چند کاناله نیستند و صدا ها قدرت بالایی ندارند. برخی از مدل های پیشرفته تر این دستگاه ها هم قیمت به نسبت بالایی دارند. ساندبار ها پلیر ندارند و آمپلی فایر آن ها توان به نسبت کمی دارد.

نقاط قوت و نقاط ضعف سینمای خانگی

با بررسی ویژگی های سینمای خانگی، بررسی تفاوت ساندبار با سینمای خانگی راحت تر می شود. این دستگاه ها صدای دالبی را با کیفیت و قدرت بالایی پخش می کنند. این دستگاه ها گزینه مناسبی برای فضاهای بزرگ هستند. در یک سینمای خانگی به راحتی می توان بلندگو ها را جا به جا کرد و مطابق نیاز و سلیقه آن ها را قرار داد.

این دستگاه ها به نسبت کیفیت و کارکردی که دارند قیمت شان بسیار مناسب است و آمپلی فایر در آن ها بسیار قدرت مند و با کیفیت است. اما نقطه ضعف سینما های خانگی را می توان در نصب پر دردسر آن ها دانستو این دستگاه ها به کابل و سیم کشی های زیادی نیاز دارند. در محیط های بزرگ صدای این دستگاه ها به دلیل به هم خوردن فرکانس به هم می ریزد. ابعاد شان نیز به نسبت بزرگ است. سینما های خانگی در زمان پخش موسیقی دچار مشکل می شوند.

بیشتر بخوانید: مرتب کردن کانال های تلویزیون ال جی

تفاوت ساندبار با سینمای خانگی از نظر کیفیت صدا

اولین نکته حائز اهمیت در مقایسه ساندبار با سینمای خانگی تفاوتی است که در کیفیت صدای این دو دستگاه وجود دارد. در کل هم ساندبار ها و هم سینما های خانگی از نظر کیفیت صدا عملکرد فوق العاده ای دارند. در این دستگاه صدا برای انعکاس فضای بیشتری در اختیار دارد.

از طرفی اسپیکر های آن ها از وات بسیار بالایی برخوردارند. اما در مقایسه دقیق تر کیفیت صدا، صدای پخش شده از سینمای خانگی قدرت مند تر و واقع گرایانه تر است. دلیل آن هم جهت گیری تخصصی تر اسپیکر ها و تعداد بالاتر آن ها در مقایسه با ساندبار است. در واقع اسپیکر های ساندبار با وجود قدرت بالا، همگی در یک جا جمع شده اند.

اما در سینمای خانگی اسپیکر های بیشتری وجود دارد که در زوایای مختلفی در اطراف تلویزیون قرار گرفته اند و صدای به نسبت قدرت مند تری را پخش می کنند. بنابراین اولین تفاوت ساندبار با سینمای خانگی در کیفیت صدای دو دستگاه است.

تفاوت ساندبار با سینمای خانگی

تفاوت نحوه نصب ساندبار با سینمای خانگی

نکته مهم دیگر در مقایسه ساندبار با سینمای خانگی، تفاوت در نحوه نصب این دو سیستم صوتی است. نصب یک ساندبار به نسبت کار راحتی است. در واقع هیچ پروسه سختی برای نصب آن ها وجود ندارد و تنها کافی است مکان مناسبی را برای قرار دادن شان انتخاب کرده و آن را به برق بزنید.

در ادامه نیز یا از طریق بلوتوث یا وای فای یا حتی با استفاده از کابل ساندبار را به تلویزیون وصل کنید. اما در مقابل سینمای خانگی نصب پیچیده تری دارد. تعداد بیشتر کابل ها و پیچیده تر شدن آن ها می تواند پروسه نصب سینمای خانگی را زمان برتر کند.

برای نصب سینمای خانگی باید یک مسیر درست برای عبور کابل پیدا کرد. این کابل ها باید از گیرنده به هر یک از اسپیکر ها و از آن طرف هم به تلویزیون وصل می شوند. تمام این ها می تواند بیانگر تفاوت ساندبار با سینمای خانگی باشد.

مقایسه درگاه های ارتباطی ساندبار و سینمای خانگی

برای بررسی بیشتر تفاوت ساندبار یا سینمای خانگی باید درگاه های ارتباطی آن ها را هم با هم مقایسه کنیم. در ساندبار ها پورت های متعددی مانند پورت وای فای، پورت HDMI، بلوتوث و پورت AUX است. برخی از مدل های ساندبار نیز به پورت USB مجهزند.

در سینما های خانگی تمام این پورت ها وجود دارند و در کنار این ها معمولا ورودی هایی مانند ورودی های بلور نیز وجود دارند. این درگاه هم می تواند محتویات صوتی و تصویری را به صورت Blue – Ray و دی وی دی پخش کند. کیفیت پخش از طریق این درگاه ها در سینما های خانگی بسیار بالاست.

تفاوت قابلیت های ساندبار با سینمای خانگی

نکته قابل توجه دیگر در تفاوت ساندبار با سینمای خانگی، در مشخصات و قابلیت های پیشرفته ای است که در آن ها دیده می شود. در ساندبار ها قابلیت استفاده از دستیار صوتی هوشمند وجود دارد و این دستگاه ها از دستیار دیجیتال الکسا که متعلق به شرکت آمازون است پشتیبانی می کنند. در سینمای خانگی گیرنده می توان خود به عنوان یک هاب برای سایر پورت های ارتباطی محسوب شود.

تعمیر سینمای خانگی و ساندبار

تفاوت ساندبار با سینمای خانگی را می توان در تعمیر این دستگاه ها هم در نظر گرفت. البته در کل هر وسیله برقی و لوازم خانگی در صورت خرابی برای تعمیر به تجربه و مهارت نیاز دارد. اما به دلیل پیچیدگی بیشتر سینما های خانگی، شاید تعمیر آن ها نیز کمی سخت تر باشد.

با این حال تعمیر هر دو دستگاه باید در یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر انجام شود. برای مثال مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تخصصی است که تعمیرات انواع برند های ساندبار و سینمای خانگی، مانند سینما خانگی ال جی را انجام می دهد. یکی از این موارد رفع مشکل خوانده نشدن دی وی دی در سینما خانگی ال جی است که توسط کارشناسان مجرب این مرکز انجام می شود.

مقایسه قیمت ساندبار با سینمای خانگی

برای مقایسه ساندبار با سینمای خانگی باید قیمت این دستگاه ها را هم در نظر گرفت. به صورت کلی ساندبار ها نسبت به سینما های خانگی ارزان ترند. البته باید دید دستگاه مورد نظر در چه سطحی است، آیا یک دستگاه پایین رده است یا یک دستگاه بالا رده؟ ساندبار های ارزان تر کیفیت و کارایی کم تری هم دارند.

مدل های رده بالاتر که قابلیت های بیشتر و کیفیت بالاتری هم دارند، به نسبت سینمای خانگی گران قیمت تر هم هستند. هر دوی این دستگاه ها توسط برند های مختلفی تولید و عرضه می شوند و این برند ارائه دهنده محصول هم روی قیمت آن ها تاثیر گذار است. به هر حال چه در خصوص سینما های خانگی و چه در خصوص ساندبار ها، بدون توجه به تفاوت ساندبار با سینمای خانگی باید برای کیفیت بیشتر و قدرت صدای بالاتر، هزینه بیشتری را متقبل شد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 19 =