اشتراک گذاری
 • خانه
 • مقالات
 • دلیل مشاهده خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی چیست؟

دلیل مشاهده خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی چیست؟

زمانی که برای اولین بار یک تلویزیون جدید را خریداری می کنید و با آن فیلم و برنامه های مورد علاقه خود را می بینید، کیفیت تصویر و وضوح آن بسیار لذت بخش است. همیشه در اوایل کار یک تلویزیون، تصاویر نمایش داده شده در آن کیفیت بالاتری دارند. اما به تدریج با گذشت مدت زمانی از خرید و استفاده از دستگاه، مشکلاتی در تصویر و پنل دستگاه ایجاد می شود که به دنبال آن از کیفیت تصویر نیز کاسته می شود. این حالت مخصوص تمامی برند ها از جمله تلویزیون های ال جی نیز می شود.

برخی موارد در اثر استفاده نادرست از دستگاه ایجاد می شود و در برخی زمینه ها نیز خرابی یک قطعه مصرفی در تلویزیون موجب بروز مشکل می شود. برای مثال ممکن است صفحه تلویزیون ال جی شما سیاه شود یا این که نور لامپ صفحه به شدت کم شود

اما شاید بتوان یکی از بدترین حالت های ممکن که کاربران این دستگاه ها با آن مواجه می شوند را ایجاد خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی در نظر گرفت. این خطوط ایجاد شده در پنل تلویزیون به شدت روی کیفیت تصویر تاثیر گذاشته و عملا تماشای برنامه ها را غیر ممکن می کنند.

در ادامه می خواهیم در خصوص دلیل بروز خط های روی پنل تلویزیون ال جی بیش تر صحبت کنیم و دلایل بروز این خطوط را مورد بررسی قرار دهیم. علاوه بر این در این باره صحبت کنیم که در صورت مشاهده خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی چه راهی پیش روی ما قرار دارد.

خطوط افقی و عمودی روی تلوزیون ال جی

انواع خطوط روی پنل تلویزیون ال جی

در مواردی بر اثر دلایل متنوع ممکن است یک سری خطوط مزاحم روی پنل ال سی دی یا ال ای دی شما مشاهده شود. برخی از این خطوط به صورت خط هایی عمودی دیده می شوند. این خط ها معمولا از بالا تا پایین صفحه را می پوشانند. تعداد آن ها نیز از دو تا چند خط متغیر است. 

مورد بعدی رنگ این خطوط است که می تواند سیاه یا سفید یا حتی به صورت رنگی نیز باشد. دسته دیگر خطوطی که در تلویزیون های ال جی دیده می شود، خط های افقی است. این خط ها نیز با تعداد متفاوت و در تمام طول صفحه دیده می شوند. خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی می تواند به دلایل بسیار متفاوتی ایجاد شود.

دلیل مشاهده خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی شامل چه مواردی است؟

پیش از پاسخ به این سوال باید به این نکته اشاره کنیم که با توجه به نوع خطوط و میزان آن، دلایل متفاوتی را می توان علت بروز آن ها در نظر گرفت. اما به صورت عمده شکستگی پنل تلویزیون عامل عمده بروز این خطوط روی دستگاه است. 

زمانی که صفحه تلویزیون در معرض آسیب و ضربه قرار می گیرد، بسته به نوع و شدت ضربه وارد شده به پنل آن آسیب رسیده و در نتیجه خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی مشاهده می شود.

دلیل دیگری که برای بروز این خط های روی پنل تلویزیون ال جی می توان به آن اشاره کرد، آب خوردگی یا ورود آب به درون دستگاه است که به دنبال آن پنل تلویزیون آسیب می بیند. 

دلیل تخصصی که می توان در حالت های کلی مشاهده این خطوط به آن اشاره کرد نیز شامل خرابی و قطع شدن برخی از قطعات داخلی است. برای مثال ممکن است اتصال فلت دستگاه با پنل تلویزیون قطع شده باشد. 

همچنین اگر آی سی پردازشگر تصویر تلویزیون نیز قطع شده باشد، شاهد بروز خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی خواهیم بود. عامل دیگر بروز این خطوط را نیز می توان در قطع شدن گرافیت متصل به پنل جست و جو کرد.

بررسی فرایند ایجاد خط های روی پنل تلویزیون ال جی

قبل از این که به بررسی راهکار تعمیر و رفع این مشکل بپردازیم، باید ببینیم که اختلال در چه فرایندی موجب بروز خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی می شود. در حالت نرمال، در بخشی به اسم برد تیکان، تصاویر دریافت شده از طریق سیگنال ها پردازش می شوند. 

بعد از پردازش، این داده ها به بردی در زیر پنل تلویزیون ال جی منتقل می شود. سپس این تصاویر از طریق فلت به پنل منتقل شده و به این ترتیب هر خط از این اطلاعات به صورت یک پیکسل نمایش داده می شود.

حال اگر در این مسیر هر گونه مشکلی ایجاد شود، برای مثال قطع شدن اتصال همین فلت هایی که با پنل مرتبط هستند، این پیکسل ها نیز درست تغذیه نمی شوند. در نتیجه بروز اختلال در هر پیکسل، آن ها به جای نمایش درست تصویر، به صورت یک خط سیاه یا سفید عمودی یا افقی دیده خواهند شد.

آیا خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی قابل تعمیر است؟

زمانی که این خطوط را روی دستگاه خود مشاهده کردید، در اولین قدم باید به مراکز معتبر تعمیر تلویزیون از جمله نمایندگی های تعمیر تلویزیون های ال جی مراجعه کنید. در آن جا دستگاه به دقت مورد بررسی قرار می گیرد تا به این ترتیب میزان آسیب وارد شده به پنل بررسی شود. بسته به نوع و میزان آسیب، کارشناس تشخیص می دهد که آیا تعمیر دستگاه امکان پذیر است یا این که باید پنل تلویزیون تعویض شود. 

تعویض پنل تلویزیون معمولا توصیه نمی شود چرا که این کار بسیار هزینه بر بوده و به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست. اما با این حال در صورتی که امکان تعمیر نباشد و تنها راه حل تعویض پنل باشد، در صورت درخواست مشتری تعویض انجام می شود.

چگونگی بررسی و عیب یابی تلویزیون های ال جی توسط تعمیرکار

زمانی که به دلیل مشاهده خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی به تعمیر کار تلویزیون مراجعه می کنید، تعمیر کار ابتدا با انجام یک سری تست ها و بررسی های تخصصی، به عیب یابی دستگاه و تشخیص میزان آسیب آن می پردازد. سپس بر اساس نوع و میزان آسیب، امکان تعمیر پنل تلویزیون را تعیین می کند. در این حالت قبل از هر اقدامی باید تصویر تلویزیون به دقت بررسی شود.

با بررسی کانال های مختلف، چک کردن تمامی کابل ها و اتصالات دستگاه، بررسی تمامی پورت های دستگاه و در نهایت انجام یک تست تصویر از طریق قسمت تنظیمات تصویر تلویزیون، مشکل را ریشه یابی می کنند.

در نهایت بسته به حالتی که در این مسیر مشاهده می شود، اقدامات لازم انجام می شود. در ادامه برخی از حالت های مختلف و راهکار پیش رو را برای شما شرح می دهیم.

مشاهده خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی در برخی از کانال ها

همان طور که گفته شد، ابتدا تصویر تلویزیون در تمامی کانال ها چک می شود. بر همین اساس دو حالت وجود دارد؛ یا این که این خطوط در تمامی کانال ها وجود دارند یا تنها آن را در یک کانال به خصوص مشاهده می کنید. 

اگر تنها در برخی از کانال ها خط های روی پنل تلویزیون ال جی ظاهر می شوند، احتمال زیاد مشکل به خود دستگاه ارتباطی ندارد. در این حالت باید سیگنال های دریافت تصویر را بررسی کرد و احتمالا این سیگنال است که ضعیف شده و این خطوط را ایجاد کرده است.

مشاهده خط های روی پنل تلویزیون ال جی در تمامی کانال های دستگاه

اما حالت دوم زمانی است که خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی در تمامی کانال ها دیده می شود. در این جا هم نمی توان با قطعیت گفت که حتما مشکل از نرم افزار یا سخت افزار تلویزیون است. ابتدا باید مابقی پورت ها را نیز بررسی کرد. اگر در دیگر پورت ها این خطوط دیده نشدند، به این معنی است که مشکل ایجاد شده به احتمال زیاد مربوط به گیرنده های تلویزیون است. 

در این حالت باید گیرنده یا آنتن تلویزیون خود را عوض کنید. اما در نهایت اگر خط های روی پنل تلویزیون ال جی در تمامی کانال ها و ورودی ها دیده شد، این حالت به معنی بروز مشکل در خود دستگاه بوده و نیاز به بررسی های دقیق تر دارد.

نتیجه تست تصویر تلویزیون تعیین کننده ریشه مشکل است!

در نهایت تمام این مسیر ها به تست تصویر می رسیم. اگر در زمانی که تست تصویر را روی تلویزیون خود انجام می دهید، خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی باز هم مشاهده شد، می توان این طور نتیجه گرفت که قطعا مشکل ایجاد شده ریشه در خود تلویزیون دارد. در این حالت تعمیرکاران حرفه ای باید بررسی کنند که منشا این خطوط مشکلات نرم افزاری تلویزیون است یا این که ایرادات سخت افزاری موجب بروز خط های روی پنل تلویزیون ال جی شده اند.

چه راهکار هایی برای رفع مشکل خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ال جی وجود دارد؟

بعد از این که مشکلات دستگاه به دقت بررسی شد، بر اساس این که چه چیزی عامل بروز مشکل است راهکاری توسط تعمیر کار برای تعمیر ال سی دی یا تعمیر ال ای دی تلویزیون ال جی تجویز می شود. برای مثال اگر فلت قطع شده باشد، با تعویض آن مشکل را برطرف می کنند. اما اگر در نهایت آسیب بسیار جدی باشد، کل پنل باید عوض شود. این راهکار هزینه بر معمولا با خرید یک تلویزیون جدید جایگزین می شود.

سوالات متداول کاربران

چگونه خطوط روی صفحه تلویزیون ال جی خود را برطرف کنم؟

کابل ها را جدا کرده و سپس دوباره وصل کنید تا مطمئن شوید که به طور ایمن وصل شده اند. البته گاهی اوقات، تنظیم مجدد تلویزیون می تواند مشکلات نرم افزاری جزئی را حل کند که می توانند باعث ظاهر شدن خطوط شوند. راهنمای تلویزیون را برای دستورالعمل های نحوه بازنشانی تلویزیون به تنظیمات کارخانه بررسی کنید.

چرا تلویزیون ال جی من پر از خط است؟

اتصالات را بررسی کنید بدلیل اینکه اتصال ضعیف می تواند باعث بروز مشکلاتی در صفحه نمایش از جمله خطوط عمودی و افقی شود. مطمئن شوید که همه کابل ها و سیم ها به طور ایمن به تلویزیون و دستگاه هایی که به آن متصل هستند وصل شده اند. 

4/5 (4 امتیاز)

یک پاسخ

 1. سلام و خسته نباشید
  ما یک تلوزیون ال جی داریم که چند وقت پیش یه خط مستقیم از بالا تا پایین صفحه افتاده بود یه خط خیلی نازک
  اما خود به خود رفع شد
  الان بعد چند وقت دوباره ظاهر شده و تا الان هم از بین نرفته
  مشکل از کجا میتونه باشه؟ این خط دقیقا وسط تلوزیون هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شانزده =